Zakładanie warsztatu samochodowego

Założenie działalności gospodarczej to nie tylko praca, ale także możliwość realizacji pasji, pracowanie w branży, która jest dla osoby bliska.  To także możliwość kontaktu z ludźmi i posiadania realnego wpływu na swoje dochody.  Osoby, które kochają motoryzację, znają się na częściach samochodowych, lubią naprawiać auta i mają smykałkę do interesów, zakładają warsztat samochodowy.

Pewny biznes

Warsztat samochodowy to pewny biznes. Ludzie kupują coraz więcej samochodów. W Polsce są to najczęściej pojazdy używane, które po jakimś czasie potrzebują wymiany określonych części samochodowych, podzespołów, czy bardzo specjalistycznych napraw. Nie każdy właściciel samochodu potrafi wykonać przy aucie choćby najprostsze naprawy, więc w razie jakiejkolwiek usterki po prostu odstawia samochód do warsztatu. Oczekuje diagnozy, ewentualnej wymiany części samochodowych https://top-serwis.com/o-firmie, sprowadzenia lub zakupu potrzebnych rzeczy przez warsztat oraz wymiany danej rzeczy. Klienci pojawiają się w warsztacie samochodowym, kiedy przegląd

 techniczny wykazał jakieś wady i diagnosta nie chce podbić przeglądu. W takiej sytuacji najważniejsza jest szybka naprawa/wymiana źle działającej części samochodowej i podbicie przeglądu. Wiadomo, że bez ważnego przeglądu technicznego nie można wyjechać na ulicę. Unieruchomienie auta to dla wielu osób strata czasu i pieniędzy. Osoby zakładające warsztat samochodowy nie muszą obawiać się o swoją przyszłość nawet w czasach recesji. Ludzie będą jeździli samochodami i korzystają w razie potrzeby z usług mechanika samochodowego.

Co jest potrzebne do prowadzenia warsztatu samochodowego?

Warsztat samochodowy otwiera się, jak każdą działalność gospodarczą: wybrać formę prowadzenia działalności, formę opodatkowania, określić kod PKD i zarejestrować działalność. Do otwarcia warsztatu samochodowego potrzebne jest miejsce i wyposażenie odpowiednie do planowanego zakresu usług. Można go założyć nawet w przydomowym garażu, ale trzeba zadbać o to, aby pomieszczenie spełniają wymogi BHP i przeciwpożarowe – konieczna jest właściwa wentylacja, posadzki antypoślizgowe i dobre oświetlenie, które musi zapewniać optymalne warunki pracy. Trzeba zabezpieczyć miejsce do składowania części samochodowych i na odzież roboczą dla mechaników.  Pomieszczenie musi spełniać wszystkie wymagania techniczne niezbędne do prowadzenia działalności związanej z naprawą samochodów. Mechanik prowadzący warsztat musi posiadać odpowiednie maszyny i narzędzia oraz części samochodowe. Nie potrzebuje specjalnych koncesji i pozwoleń. Wyjątek stanowią urządzenia objęte dozorem technicznym, takie jak: podnośniki ciśnieniowe, dźwigniki, wciągniki, suwnice, żurawie, musisz uzyskać zezwolenie na ich eksploatację. Wniosek o jego wydanie należy złożyć w oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. Następnie, inspektor dozoru technicznego wykona badanie urządzenia . W przypadku pozytywnego wyniku badania UDT– wydaje zezwolenie na jego eksploatację danego urządzenia i  ustala formę dozoru technicznego.

Kody PKD i nadanie REGON

Najtrudniejsze przy rejestracji działalności gospodarczej w postaci warsztatu samochodowego jest określenie zakresu działalności gospodarczej. Służą do tego specjalne kody, których dostosowanie do zakresu wykonywanych usług, sprawia rejestrującym wiele  trudności. Podczas rejestracji warsztatu konieczne jest wskazanie kodów PKD –  opisujących działalność. Kody służą do klasyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby REGON.  Dla warsztatów samochodowych kody znajdują się w sekcji G (Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle), w dziale 45 (Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych). Najczęściej opis działalności dla warsztatu samochodowego z zastosowaniem kodu wygląda w następujący sposób – stosuje się grupę 45.2, klasę 45.20, opisaną symbolem PKD 45.20.Z, obejmującą konserwację i naprawę pojazdów samochodowych. Przykład: grupa 45.4, klasa 45.40, kod PKD 45.40.Z – wybierają osoby, które chcą zajmować się naprawami motocykli i/lub sprzedażą części i akcesoriów do nich. Z kolei grupa 45.3, klasa 45.32 to opis z  kodem PKD 45.32.Z dla właścicieli warsztatów samochodowych, których przedmiotem działania będzie również  sprzedażą detaliczna części samochodowych https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/1/filtry-obudowa i akcesoriów do aut. Kolejnym etapem otwierania warsztatu samochodowego jest rejestracja działalności gospodarczej. W przypadku działalności jednoosobowej należy złożyć wniosek o rejestrację do CEIDG, będący równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP.  Jest możliwe internetowe złożenie wniosku lub w udanie się do urzędu miasta/ gminy w tym celu. 

Otwarcie warsztatu samochodowego to realne do zrealizowania marzenie. Trzeba znaleźć środki na zakup części samochodowych i innych narzędzi niezbędnych w warsztacie. Wsparcie dla nowych przedsiębiorców oferuje wiele instytucji. Prowadzenie warsztatu samochodowego dla pasjonata motoryzacji to połączenie pracy z zainteresowaniami i ulubionym zajęciem.