Wybór odpowiedniego ciągnika do gospodarstwa

Każdy właściciel gospodarstwa, zarówno tego mniejszego, jak również i tego większego doskonale wie, jak ważną rolę odgrywają poszczególne maszyny, w tym obowiązkowo ciągniki rolnicze. Bez nich praca stanęłaby w martwym punkcie, bo to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób gospodarstwem zarządzać. Wybierając ciągnik, nie zawsze jest to prosty wybór. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Dylematy nad zakupem ciągnika rolniczego

Zanim zdecydujemy się zakupić ciągnik rolniczy, z całą pewnością dużo wcześniej już zastanawiamy się nad tym, jaki model czy jaka opcja okaże się być właśnie dla nas tą najlepszą z możliwych. Wybrać ciągnik cztero- czy może sześciocylindrowy? Postawić w ciągnik nowy czy może używany? Jakie powinien mieć on funkcje? 

Jeśli prowadzimy gospodarstwo i mamy ziemię, same ciągniki rolnicze nie mają wpływu na jakość plonów, które gospodarz może pozyskać, nie mają też wpływu na szybkość jaką te plony osiągają. Mają jednak one ogromny wpływ na to, jak działają inne maszyny rolnicze, bo jak wiadomo od nich tak naprawdę zależy to wszystko, jak działają poszczególne sprzęty. Dzięki ciągnikom praca na roli czy w gospodarstwie może przybrać zupełnie nowy wymiar i wyglądać zdecydowanie inaczej. Tak ważne jest więc to, aby móc postawić na sprzęt, który okaże się być po prostu niezawodny. Przed zakupem zadajmy sobie kilka pytań, które na pewno okażą się być kluczowe, jeśli w grę wchodzi zakup ciągnika rolniczego. Jak duże mamy gospodarstwo? Ile czasu spędzamy w ciągniku? Z jakimi sprzętami ciągnik ma współpracować. Im więcej zadamy sobie takich pomocniczych pytań, tym z całą pewnością będziemy bardziej zadowoleni. 

Kupić sprzęt czy wypożyczyć?

Jednym z kluczowych elementów jest to, aby zadać sobie pytanie, czy taki sprzęt jest nam naprawdę potrzebny. To pierwsze pytanie, które należy zadać sobie, zanim jeszcze dokonamy zakupu i wybierzemy odpowiedni model. Czasami mamy tak małe gospodarstwo lub czasami spędzamy w ciągniku tak mało czasu, że zakup sprzętu na stałe po prostu się nie kalkuluje i nie jest to dobra inwestycja dla rolnika. Dobrym więc w takiej sytuacji wyborem jest wynajem ciągnika, który to oferuje coraz większa grupa odbiorców. Zapłacimy za to niewiele, a swoją pracę ciągniki rolnicze wypożyczone wykonają. Jeśli jednak nasze gospodarstwo jest duże, wciąż się rozrasta, a do tego spędzamy w ciągniku naprawdę wiele godzin, nowy pojazd może okazać się mieć kluczowe znaczenie dla całej inwestycji i osiąganych przez rolnika efektów swojej pracy.

Moc ciągnika i masa

Jednym z kluczowych elementów, jakie powinny być wzięte pod uwagę jest moc ciągnika, jak również i sama masa. Te dwa elementy razem mogą przy samym zakupie mieć kluczowe znaczenie dla pełnego naszego zadowolenia. I tak dla przykładu ciągniki rolnicze mające moc 120 KM, mogą być dwa różnymi sprzętami, w zależności na przykład od tego, czy stawiamy na cztero- czy sześciocylindrowy silnik, bo inaczej będzie rozkładać się jego masa. Maszyny sześciocylindrowe są zdecydowanie bardziej ciężkie, są dłuższe, a do tego mają też większy rozstaw osi. Mają one większą elastyczność jednostek napędowych. Każdy model charakteryzuje się więc określonymi parametrami, jakie należy wziąć pod uwagę, by móc otrzymać jak najlepszy dla nas sprzęt.

Jak wybrać idealny ciągnik rolniczy dla nas?

Jeśli chcemy postawić na sprzęt, który będzie uniwersalnym pojazdem na naszym gospodarstwie i na roli, musimy przede wszystkim skupić się na tym, aby dawał on możliwość współpracy z odpowiednimi sprzętami, jakie w swojej pracy wykorzystujemy. Wszystko więc uzależnione jest od tego, jak wygląda nasze gospodarstwo i jakimi maszynami w swojej pracy dysponujemy, bo na tej podstawie wybierzemy odpowiednie ciągniki rolnicze. Sprzęty te współpracują z naprawdę wieloma maszynami. Mogą nimi być na przykład ładowacze czołowe, prasa belująca, rozsiewacz, opryskiwacz, czy na przykład agregat uprawowo-siewny. Jeśli mamy duże gospodarstwo i ogrom maszyn do wykorzystania, powinniśmy zwrócić uwagę na ciągniki rolnicze ciężkie i duże, a jeśli mamy małe gospodarstwo, poszukajmy czegoś małego, zwinnego i praktycznego. 

Komfort pracy to podstawa

Jednym z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę jest na pewno komfort pracy osoby, która taki ciągnik rolniczy obsługuje. W dzisiejszym świecie można więc postawić na sprzęt, w którym praca stanie się prawdziwą przyjemnością i maksymalnym komfortem. Porównując ciągniki dawniej, a dziś, sprzęty te różnią się między sobą tak samo, jak samochody. W chwili obecnej można postawić na klimatyzację w ciągniku, na radio i na wiele innych udogodnień, dzięki którym nawet kilkanaście godzin dziennie pracy na rolni, nie stanowi aż tak dużego zmęczenia, jak to było dawniej gdzie praca w ciągniku stanowiła prawdziwą katorgę. 

Im lepszy wybór, tym na pewno większe zadowolenie samych kupujących. Warto sprawdzić, porównać, dowiedzieć się jak najwięcej i wybrać to, co okaże się być po prostu najlepszą inwestycją.