Wiązary dachowe - najważniejsze informacje

Wiązary dachowe – najważniejsze informacje

Wiązary dachowe – najważniejsze informacje: wiązary dachowe są bardzo popularnym zamiennikiem w porównaniu do tradycyjnych więźb. Czym są wiązary dachowe i gdzie są stosowane? Jakie wyróżniamy wady i zalety wiązarów dachowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Budowa dachu – czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe - najważniejsze informacje
Wiązary dachowe – najważniejsze informacje

Dach jest konstrukcją nośną, posiadającą określoną spadzistość. Warto jednak wiedzieć, iż poza wykończeniem zewnętrznym dach jest zbudowany również z bardzo istotnych wewnętrznych elementów, do których zaliczamy wiązary dachowe.

Wiązary dachowe są podstawowymi elementami nośnymi konstrukcji dachu. Ich zadaniem jest przede wszystkim przenoszenie obciążenia między nim a pozostałą częścią budynku. Są one najczęściej stosowane w trakcie budowy dachów o sporej powierzchni oraz rozpiętości. Dzięki temu niepotrzebne punkty podparcia są znacznie ograniczone. Wiązary dachowe są bardzo ważne, gdyż to one podtrzymują ciężar całego dachu oraz tego, co się na nim znajdzie. W Polsce budowa dachu w oparciu o konstrukcję stworzoną z wiązarów staje się coraz bardziej powszechna, jednakże jest najbardziej popularna na Zachodzie. Warto jednak wiedzieć czym wyróżnia się konstrukcja oparta o wiązary dachowe, zwłaszcza, iż takie rozwiązanie posiada wiele zalet.

Jak zbudowane są wiązary dachowe?

Najważniejszą częścią wiązarów są pasy górne oraz dolne, stanowiące oparcie dla krzyżulców oraz słupków. Krzyżulce są ukośnymi elementami, idealnymi dla dachów o małym kącie spadku. Słupki są natomiast pionowe i bezpośrednio podpierają zewnętrzną konstrukcję dachu. Te dwa rodzaje elementów są zazwyczaj mocowane z pasami z użyciem blach węzłowych. Wiązary dachowe są najczęściej produkowane z drewna, ale także ze stali bądź żelbetu. W każdym z tych przypadków jest konieczne użycie ścian nośnych, które są odporne na przeciążenia, a także o wiele bardziej odpornych na wszelkie czynniki fundamentów.

Gdzie najczęściej stosujemy wiązary dachowe?

Wiązary są najczęściej wykorzystywane do budowy dachów o wzmocnionej odporności na czynniki zewnętrzny. Jest to jednak dość droga technologia, dlatego też jest najczęściej wykorzystywana w krajach o niskich średnich dobowych temperaturach – technologia wiązarów jest stosowana najczęściej tam, gdzie przez sporo dni w roku występuje śnieg. Śnieg w porównaniu do deszczu jest znacznie ciężej usuwalny z powierzchni dachu. Ponadto, w trakcie roztopów, znacznie powiększa swoją masę, przez co dach jest jeszcze bardziej narażony na uszkodzenie. Innym czynnikiem, który zagraża integralności dachu, jest wiatr – ma on znacznie większy wpływ na dachy o wysokiej spadzistości, w przeciwieństwie do śniegu.

Wiązary dachowe – produkcja

Wiązary dachowe produkowane są najczęściej jako gotowe prefabrykaty. Technologia ich produkowania jest oparta na wielorazowym przycinaniu, wygładzaniu oraz wykonywaniu gotowych otworów, wgłębień oraz innych elementów łączących. 

Warto wiedzieć, iż najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie projektu wiązarów dachowych. Projekty takie są coraz częściej wykonywane z użyciem profesjonalnych programów, które obsługują trójwymiarową technologię. Dobrze wykonany i kompleksowy projekt powinien brać pod uwagę dane warunki lokalne, takie jak:

  • spadzistość dachu, będąca często wynikiem lokalnych warunków zabudowy,
  • kształt połaci dachowych z uwzględnieniem różnych elementów,
  • położenie geograficzne, w jakim jest dany budynek,
  • wymiary danych płaszczyzn budynku,
  • rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego,
  • grubość oraz rodzaj termoizolacji budynku.

Wiązary dachowe na więźbę domu jednorodzinnego powinny być właściwie i profesjonalnie obrobione oraz zabezpieczone. Jeżeli zaś chodzi o metodę łączenia wiązarów, to niezwykle popularna i najczęściej stosowana jest technologia kolczastych płytek. Warto wiedzieć, iż ta metoda łączenia jest o wiele lepsza w porównaniu do innych, które z wielu przyczyn bardzo często się odkształcały i niszczyły. Technologia ta może być zarówno wykorzystywana do budowy dachów domów jednorodzinnych oraz hal czy magazynów – budynków o sporej powierzchni. Należy wspomnieć, iż ta technologia jest stosowana przede wszystkim w połączeniu z wysokiej jakości drewnem, które jest w konkretny sposób strugane oraz suszone i wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi.

Zalety wiązarów dachowych

Wiązary dachowe posiadają mnóstwo zalet, najważniejsze z nich to:

  • wysokogatunkowa jakość zastosowanego drewna,
  • spora dokładność wykonania,
  • krótki czas realizacji,
  • stosunkowo niska cena (przy prostych projektach),
  • zmniejszenie wymagań konstrukcyjnych,
  • ekologiczne rozwiązania konstrukcyjne,
  • mniejsze obciążenie ścian,
  • sztywność konstrukcji,
  • uniwersalność,
  • bezpieczeństwo materiałów.

Wady wiązarów dachowych

 

Tak jak każdy element budowlany, także i wiązary dachowe posiadają wady, takie jak:

  • wysoki koszt realizowania złożonych projektów – koszt wiązarów dachowych jest niski, lecz tylko wtedy, kiedy bryła budynku nie jest skomplikowana,
  • konieczność zabezpieczenia dojazdu – inwestor musi przewieźć elementy w wybrane miejsce budowy w miarę dobrą  i utwardzoną drogą.