Autoklaw to specjalistyczne urządzenie, które służy do sterylizacji. To zamknięty zbiornik, w którym w wysokiej temperaturze zachodzą procesy fizyczne. W jego środku pod wpływem odpowiednich czynników (temperatury, ciśnienia), jak i pary wodnej następuje niszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów. Jak do tej pory, autoklaw parowo- ciśnieniowy stanowi najlepszą metodę wyjaławiania sprzętu do pielęgnacji stóp i dłoni. Ze względu na szeroką dostępność, jak i przystępne ceny zarówno kosmetyczki, jak i podolodzy korzystają z własnych urządzeń, zamiast oddawać narzędzia do sterylizacji firmom zewnętrznym. Co można sterylizować? Wszystkie akcesoria wielorazowe, których w codziennej pracy używa podolog czy kosmetyczka. W tej grupie znajdują się między innymi: cążki, nożyczki, frezy, pilniki, które mogą być stosowane do pedicure medycznego czy innych zabiegów opracowania płytki paznokciowej.
Dlaczego stosowanie autoklawu jest tak ważne?
Przede wszystkim dlatego, że nigdy nie wiadomo, kto wcześniej korzystał z usług podologicznych czy kosmetycznych. W związku z tym zawsze istnieje potencjalne ryzyko zakażenia się różnymi chorobami i drobnoustrojami (np. wirusem HIV). Podczas pielęgnacji skóry zawsze może nastąpić przerwanie ciągłości naskórka, wynikiem czego jest pojawienie się krwi. To stanowi realne zagrożenia przeniesienia różnych wirusów. Zagrożona jest nie tylko klientka, ale również osoba wykonująca zabieg. Sterylizacja stanowi natomiast skuteczną ochronę przed tego typu zagrożeniem, dlatego autoklaw jest podstawowym elementem wyposażenia gabinetów podologicznych i kosmetycznych. Jeszcze do niedawna w tym samym celu stosowano sterylizator kulkowy. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak nowe rozwiązania, które zwiększyły poziom ochrony i bezpieczeństwa klientek korzystających z tego typu usług. Dzięki temu zarówno specjaliści, jak i ich klientki mogą czuć się bezpiecznie. Zwiększa się również zakres narzędzi wielokrotnego użytku, które można swobodnie stosować po wcześniejszej sterylizacji. Dzięki temu można ich używać zamiennie wraz z akcesoriami jednorazowymi w klinice podologii, jak i salonach kosmetycznych.
Zobacz koniecznie:
- opracowanie płytki paznokciowej w Szczecinie http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/obciecie-paznokci/
Jakie wyróżniamy klasy autoklawów?
Na podstawie europejskich norm wyróżniamy trzy główne klasy sterylizacyjne: N, S oraz B. Czym różnią się między sobą? Z których najchętniej korzystają poradnie podologiczne? Obecnie uznaje się, że autoklawy klasy B są najbardziej zaawansowane technologicznie. Ich skuteczność polega na tym, że posiadają frakcjonowaną próżnię wstępną, która daje możliwość usunięcie powietrza z komory. Dzieje się to na skutek sekwencji impulsów próżni oraz kontrolowanych wstrzyknięć pary. Dzięki temu chętnie używają go gabinety podologiczne, jak i kosmetyczne. Omawiana funkcja sprawia, że sterylizację można wykonać na narzędziach o różnych kształtach, nawet tych o budowie kapilarnej. Z tego właśnie powodu autoklawy klasy B określane są jako medyczne. Nazwa może być myląca, ponieważ znajdują zastosowanie nie tylko w placówkach medycznych, ale również w gabinetach kosmetycznych.
Jakie znaczenie ma pojemność autoklawu?
Poza klasą autoklawu znaczenie ma przede wszystkim jego pojemność. Wielkość urządzenia decyduje o tym, czy zmieścimy w nim wszystkie narzędzia i akcesoria. Swobodne ich ułożenie gwarantuje precyzję dezynfekcji. Pojemność ma także znaczenie z innego powodu. Wszystkie urządzenia, których pojemność przekracza 10 litrów podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Co to oznacza? Kupując urządzenie powyżej tej pojemności, jesteśmy zobowiązani zgłosić jego zakup do najbliższej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego. Następnie specjalista wyznaczony przez Urząd wykonuje odbiór urządzenia. Do tego celu niezbędny jest paszport techniczny, który wydawany jest przez dostawcę urządzenia. Ponadto każdego roku jesteśmy zobowiązani do wykonywania przeglądów technicznych. Wszystkie omówione działania nie odnoszą się do autoklawów, których pojemność jest mniejsza niż 10 litrów. Warto jeszcze zwrócić uwagę na wymiary samego autoklawu. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić jego wielkość. Czy pasuje do wyznaczonego miejsca w gabinecie? W tym celu należy po prostu zmierzyć urządzenie, jak i oszacować wolną powierzchnię w gabinecie. Zdjęcie urządzenia i jego rzeczywista wielkość mogą zaskoczyć.
Podsumowując, zakup autoklawu jest niezbędny w gabinetach usługowych takich jak: podologiczny, kosmetyczny, stomatologiczny. Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim klasę urządzenia, która przekłada się na wydajność i skuteczność produktu. Po drugie jego pojemność, jak i rozmiary. Najczęściej autoklawy zbudowane są z trzech półek na wsady, w których można umieścić około 12 pakietów w czasie jednej sterylizacji. Jednocześnie warto pamiętać, że sterylizacja narzędzi w autoklawie musi być poprzedzona procesem dezynfekcji narzędzi. Tylko w ten sposób można zapewnić klientom właściwy poziom bezpieczeństwa i higieny w czasie oferowanych zabiegów.