Sodowanie- jakie ciśnienie?

Sodowanie- jakie ciśnienie?

Nie da się ukryć, że sodowanie to metoda ciesząca się coraz większą popularnością. Powoli wypiera ona inne metody czyszczenia. Jest bardzo chętnie wykorzystywana ze względu na ponadprzeciętną skuteczność, a także wykorzystanie ekologicznego ścierniwa, czyli sody oczyszczonej. Satysfakcjonujące efekty końcowa są niemalże gwarantowane klientom. Na czym polega sodowanie? Jaki ma wpływ na środowisko naturalne? Jakie różnice występują pomiędzy sodowaniem a piaskowaniem? Jakie zalety sodowania możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Sodowanie- na czym polega?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat sodowania, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, na czym ten proces polega. Otóż jest to jeden ze sposobów oczyszczania powierzchni. Jest to możliwe dzięki specjalnym ścierniwom- w tym przypadku są one pochodzenia naturalnego. Stosuje się przy tym strumień powietrza lub wody- w zależności od indywidualnych preferencji, a także danej sytuacji. Ścierniwem w przypadku sodowania jest, jak sama nazwa wskazuje, soda oczyszczona, która posiada następujący wzór chemiczny: NaHCO3. Występuje ona w czystej postaci, w praktyce oznacza to, że nie znajdziemy tam żadnych substancji chemicznych. Sodowanie można również zdefiniować jako mycie fasad czy też elewacji metodą natrysku sody oczyszczonej. Co godne podkreślenia- może odbywać się to zarówno na mokro, jak i na sucho. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się wodę, dzięki czemu nie dochodzi do zjawiska pylenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że do czyszczenia powierzchni używa się różnorodnej gramatury stosowanego czyściwa. Dodatkowo nie obędzie się bez specjalistycznych maszyn, niezbędnych do rozpoczęcia procesu sodowania.

Sodowanie- jaki ma wpływ na środowisko?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest sodowanie, warto chwilę zastanowić się nad tym, jaki wpływ na środowisko ma to rozwiązanie. Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, jest to zarówno innowacyjna, jak i w pełni ekologiczna metoda, dzięki której możliwe jest oczyszczanie różnego rodzaju powierzchni. Cały proces polega na tym, że z dyszy wyrzucane są czyściwa- odbywa się to pod dużym ciśnieniem, co jest jednocześnie odpowiedzią na tytułowe pytanie. Oczywiście w przypadku sodowania podstawowym czyściwem jest soda oczyszczona, inaczej mówiąc wodorowęglan sodu. Ważne jest jednak, aby soda posiadała odpowiedni stopień granulacji. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że rozwiązanie to nie jest toksyczne. Sodowanie jest w pełni neutralne dla środowiska, a także bezpieczne dla naszego zdrowia. Oczywiście soda oczyszczona rozpuszczalna jest w wodzie. Dlatego też osoby przeprowadzające tego typu proces nie mają bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi substancjami, co prowadzi do tego, że wykonywanie poszczególnych zadań jest stosunkowo szybkie, jednocześnie bezpieczne dla naszego zdrowia.

Jakie różnice występują pomiędzy sodowaniem a piaskowaniem?

Wielu osobom proces sodowania może kojarzyć się z piaskowaniem. Już na wstępie warto zaznaczyć, że oba te zjawiska są nieco odmienne. Jakie więc różnice warto wyróżnić, które są godne podkreślenia? Przede wszystkim sodowanie jest w pełni nieinwazyjne dla struktury danego materiału, usunięcie sody nie jest problematyczne po zakończeniu pracy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku piaskowania. Wykorzystując tę metodę zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że powierzchnia ulegnie uszkodzeniu, w konsekwencji kluczowa jest kwestia zabezpieczenia szczelin i otworów, do których piasek może się dostać. Jest to niezwykle istotna kwestia, tym bardziej w przypadku incydentu, gdy oczyszczany materiał jest połączony razem z innymi elementami, które mogą okazać się wrażliwe na uszkodzenia. Wśród nich warto wyróżnić uszczelki, a także okucia. Ostatnią różnicą jest szybkość wykonywania czynności- w przypadku sodowania proces przebiega trzy razy szybciej niż piaskowanie.

Jakie zalety sodowania możemy wyróżnić?

Nie bez powodu sodowanie cieszy się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim metoda ta sprawdzi się niemalże w przypadku każdego rodzaju podłoża. Nie musimy obawiać się zarysowań, bowiem szorowanie nie jest konieczne. Soda używana jest przykładowo do mycia powierzchni z betony, stali, blachy, tworzyw sztucznych, kamienia, tworzyw szkliwionych. Warto zwrócić uwagę na nakład pracy, który musi zostać włożony, aby skutecznie pozbyć się plam czy też brudu. Jest to znacznie mniej problematyczne zadanie, niż w przypadku innych metod czyszczenia. Korzystając z możliwości strumieniowo-ściernej obróbki możemy szybko i skutecznie pozbyć się mchów z fasady budynków. Usuniemy także porosty, glony, czy też różnego rodzaju wykwity wapienne- uszkadzają one powierzchnię. Oczywiście sprawdzi się to do usuwania rdzy ze stali. Jest to metoda charakteryzująca się wydajnością i bezpieczeństwem.