Myjnia bezdotykowa jakie koszty?

Myjnia bezdotykowa jakie koszty?

Bez względu na to, jak dobry pomysł na biznes mamy, nie da się uniknąć nakładów finansowych, które musimy ponieść przed faktycznym rozpoczęciem działalności. Choć ilość potencjalnych formalności oraz ryzyko inwestycyjne związane z niewypałem interesu może nas odstraszać, to jednak dobrze przygotowany biznesplan oraz realistyczne oczekiwania mogą z powodzeniem pomóc nam w każdym wyzwaniu, które stoi nam na drodze. Nie inaczej jest w przypadku otwarcie myjni samoobsługowej.

Myjnia bezdotykowa jakie koszty?Choć w tej branży konkurencja jest coraz większa, to jest to wciąż bardzo opłacalny biznes, głównie ze względu na bardzo duży wzrost ilości samochodów, które każdego roku spływają do Polski. Wielu ekspertów uważa, że myjnia bezdotykowa to doskonały biznes, który przyniesie bardzo szybki zwrot z całej inwestycji. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które będą nam towarzyszyć cały czas podczas budowy naszej myjni. Jakie jest najczęściej zadawane pytanie wśród osób, które planują założyć własną myjnie bezobsługową? Oczywiście jest to pytanie o koszty budowy. Poniżej przedstawione zostały wszystkie informacje związane z kosztami budowy własnej myjni bezdotykowej.

Pozwolenia związane z budową myjni bezobsługowej

Już w początkowej fazie inwestycji musimy zadbać o uzyskanie wszelkich pozwoleń związanych z otwarciem myjni a przede wszystkim decyzją pozwolenia na budowę. Tak samo, jak w przypadku budowy domu, pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o podjęcie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli decyzja co do lokalizacji i zabudowie terenu myjni będzie pozytywna, niezbędne będzie złożenie pozwolenia na budowę. Do tego wniosku należy jednak załączyć odpowiedni plan adaptacji projektu, zawierający nie tylko zagospodarowanie, ale również plan wszelkich przyłączy instalacji. Z dodatkowymi formalnościami może wiązać się sytuacja, w której myjnia ma znajdować się w pobliżu gospodarstw domowych. Jeśli uzyskamy niezbędne pozwolenie na budowę, możemy rozpocząć inwestycje pełną parą. Wszystkie te początkowe formalności wiążą się niestety ze sporymi opłatami, które musimy ponieść. 

Zobacz również:

 

Budowa myjni oraz przeprowadzenie wszelkich mediów

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie budowy, a więc prac budowlano-ziemnych, których zakres w głównej mierze uzależniony jest od miejsca oraz konfiguracji danej myjni. Z pewnością niezbędne będzie wykonanie takich prac jak nawóz odpowiedniego gruntu, wydzielenie specjalnej zatoki myjącej, która wyposażona powinna być w syfony. Ze względu na specyfikę biznesu, główną rolę gra tutaj instalacja sieci wodociągowej, dlatego musi ona być wykonana z należytą starannością. Dodatkowo niezbędne jest wykonanie odpowiednich wykopów po myjnią oraz uzbrojenie ich wraz z wyposażeniem ich w należytą izolację. Ostatnim punktem jest budowa systemu odprowadzania nadmiaru wody. Jak wspomniano, cena tego etapu jest różna i w głównej mierze zależy od wielkości myjni bezobsługowej, a także warunków panujących w pobliżu. Średnio można oszacować, że ten element prac wynieść może około 100 tysięcy złotych. 

Technologia mycia

Technologia mycia zastosowana w danej myjni bezobsługowej to tak naprawdę klucz do odniesienia sukcesu w tej branży. Jaki jest koszt wdrożenia efektywnej technologii mycia? Jest to pytanie uzależnione od wielu czynników takich jak ilość stanowisk do mycia samochodów, rodzaje programów mycia, a także rodzaju myjni. Choć na rynku najczęściej spotykane są myjnie modułowe, to wariant kontenerowy, choć droższy, jest znacznie bardziej atrakcyjna pod względem rynkowym. Nie tylko technologia mycia ma znaczenie podczas wyposażania naszej myjni. Powinniśmy również przemyśleć takie dodatki jak odkurzacz stacjonarny, możliwość płatności kartą czy automat, który zmieni nam banknoty o większych nominałach. Są to detale, jednak w tej konkurencyjnej branży właśnie takie kwestie decydują o tym, czy klient zdecyduje się powrócić na naszą myjnię samoobsługową. Można spokojnie założyć, że wdrożenie technologii mycia wraz z najbardziej podstawowym wyposażeniem to koszt 90 tysięcy złotych. 

Koszty związane z eksploatacją myjni bezdotykowej przez klientów

Koszty związane z eksploatacją to główna zaleta wejścia w biznes myjni bezdotykowych, która znacznie przewyższa atrakcyjnością myjnie tradycyjne. Możemy z góry założyć, że w przypadku myjni z 4 stanowiskami szacunkowe zapotrzebowanie na prąd to około 20 kW, 8 metrów sześciennych gazu ziemnego na godzinę oraz 4 metry sześcienne wody na godzinę. Są to jednak koszta, które będą stanowiły nie większą wartość, niż 20% udziału w przychodach. Koszty eksploatacyjne to jednak nie wszystko. Pod uwagę należy również wziąć takie kwestie jak potencjalne serwisowanie myjni, bieżące usuwanie wszelkich usterek technicznych, a także koszty środków chemicznych niezbędnych do utrzymania ciągłości wszystkich trybów mycia. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, cena inwestycji w myjnie, to koszt przekraczający nieznacznie kwotę 250 tysięcy złotych. Jednak jak już wspomniano na początku, jest to wciąż bardzo atrakcyjny biznes, który zwróci się w błyskawicznym tempie.