Czasami nasze zwierzę jest chore i zbliża się po prostu do końca swojego bytowania na…
Chirurgia plastyczna – czym tak naprawdę się zajmuje?
Na przełomie ostatnich lat medycyna zaczęła coraz bardziej się rozwijać i jednocześnie pojęcie ludzkiego piękna zaczęło się zmieniać. Niegdyś pożądane były ciała krągłe i puszyste, teraz natomiast pożądane są te smukłe i wysportowane. W związku z tym chirurgia plastyczna jest w dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny. Jednakże nie każdy wie, że chirurgia plastyczna zajmuje się nie tylko naprawianiem defektów urody, ale także operacjami rekonstrukcyjnymi wielu wad wrodzonych czy zniekształceń ciała.
Jaka jest historia chirurgii plastycznej?
Niewiele osób wie, jaka jest tak naprawdę historia chirurgii plastycznej. Chirurgia plastyczna, wbrew pozorom, jest znana od bardzo dawna. Jest to dziedzina wiedzy medycznej, stosowana oraz znana przynajmniej od I wieku naszej ery. W tamtych czasach były przeprowadzane pierwsze zabiegi w okolicach oczu. Natomiast w XV wieku odbywały się eksperymenty, które polegały na rekonstrukcji ubytków w niektórych częściach ciała, a także podejmowano pierwsze próby przeszczepiania płatów skóry – jednakże dokonywano tego na zwierzętach, a nie na ludziach. W związku z brakiem wiedzy natomiast antyseptyków zabiegi te zazwyczaj nie kończyły się pomyślnie. Pierwsze całkowicie udane operacje w związku z chirurgią plastyczną zostały przeprowadzone w drugiej połowie XX wieku. W Polsce natomiast w 1951 roku w Polanicy-Zdrój powstał pierwszy szpital chirurgii plastycznej, a w 1976 roku został przeniesiony z Polanicy-Zdrój do Warszawy.
Chirurgia plastyczna – czym się zajmuje?
Chirurgia plastyczna jest specjalizacją medyczną, której zakres działania jest dosyć szeroki. Dzieli się ona na chirurgię rekonstrukcyjną oraz chirurgię estetyczną, inaczej zwaną chirurgią kosmetyczną. Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna zajmuje się:
- leczeniem wad nabytych oraz wrodzonych ręki,
- leczeniem wad wrodzonych takich jak rozszczepienie wargi,
- leczeniem zniekształceń po wszelkich urazach, przebytych chorobach czy operacjach,
- leczeniem w przypadku oskalpowania czy przerwania ścięgien, a także amputacji,
- replantacja po amputacjach,
- leczeniem blizn,
- leczeniem oparzeń i powstałych w ich wyniku blizn,
- rekonstrukcjami po zmianach powstałych w wyniku nowotworów w obrębie kończyn oraz twarzy,
- rekonstrukcjami powstałych po obrażeniach ciała,
- rekonstrukcjami powstałych w wyniku ciężkich oparzeń oraz przewlekłych ubytkach tkanek.
Chirurgia plastyczna estetyczna zajmuje się natomiast poprawianiem odczuwanych subiektywnie przez pacjenta bądź realnych wad urody. Rekonstruowane są wtedy przede wszystkim piersi, odstające uszy bądź nos. Piersi najczęściej są powiększane, zdarza się jednak, że są też pomniejszane. Nos natomiast często ma redukowany garb bądź jest zmniejszany, jeżeli jest za duży w stosunku do niewielkiej twarzy.
Bardzo często w chirurgii plastycznej wymagana jest współpraca z innymi gałęziami medycyny. Najczęściej zabiegi w ramach chirurgii plastycznej są konsultowane z neurochirurgią, laryngologią, okulistyką, ortopedią, fizjologią czy rehabilitacją. Ponadto, chirurdzy plastyczni bardzo często konsultują się z psychologami i psychiatrami.
Jakie zabiegi są najbardziej popularne w chirurgii plastycznej i kto z nich korzysta?
Zabiegi chirurgii plastycznej są popularne od dawna, jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej się o nich mówi. Tak jak wspomniano wyżej, zabiegi chirurgii plastycznej dzieli się na takie, które zostaną wykonane z przyczyn funkcjonalnych oraz na takie, które są wykonane z powodów estetycznych. Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej zaliczamy przede wszystkim rekonstrukcję piersi, oparzenia ciała oraz obrażenia, które wymagają przeszczepów, wady wrodzone twarzy takie jak rozszczep podniebienia, a także uszkodzenia, które zostały spowodowane przez komórki nowotworowe, w tym złośliwe.
Do zabiegów chirurgii estetycznej, które są najczęściej wykonywane i wybierane przez ludzi, zaliczamy lifting twarzy, korekcję powiek, liposukcję, powiększanie biustu, korekcję nosa czy plastykę brzucha.
Ze statystyk wynika, że w roku 2017 najczęściej wykonywanymi zabiegami wśród kobiet była liposukcja, mastopeksja, powiększenie biustu, plastyka brzucha i korekcja opadających kobiet. Mężczyźni natomiast najczęściej decydowali się na pomniejszenie piersi, korektę opadających kobiet, liposukcję, lifting twarzy oraz plastykę brzucha.
Czy istnieje jakieś ryzyko związane z zabiegami chirurgii plastycznej?
Zabiegi chirurgii plastycznej są oczywiście obarczone ryzykiem, tak samo jak wszelkie inne zabiegi operacyjne. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak dlatego, że zabiegi chirurgii plastycznej są związane z ingerencją w organizm, a także są prowadzone w pełnej narkozie, co nie ma obojętnego wpływu na zdrowie. W związku z tym każdy, kto decyduje się na zabieg w ramach chirurgii plastycznej powinien być świadomy tego, na co się decyduje. Warto przed dokonaniem ostatecznej decyzji zastanowić się i rozważyć wszelkie za i przeciw, aby mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. Rozważenie możliwych powikłań i przyszłych zysków jest niezbędne.