Zdrowa żywność - co to właściwie oznacza?

Zdrowa żywność – co to właściwie oznacza?

Obecnie coraz więcej możemy usłyszeć o tym, że powinniśmy sięgać po zdrową żywność. Półki z napisem “zdrowa żywność” znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w delikatesach internetowych. Pozostaje pytanie, czym tak naprawdę jest zdrowa żywność? Jak sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze zdrowszą wersją zwykłych produktów? Odpowiadamy.

Tanio czy drogo?

Na początku zastanówmy się, co znajdziemy na popularnych dziś półkach ze zdrową żywnością? Zwykle produkty bez laktozy, bez cukru czy też bez glutenu. Asortyment na półkach nie różni się bez względu na to, czy kupujemy w marketach, czy też w internetowych sklepach spożywczych. Czy to jednak znaczy, że rzeczywiście mamy do czynienia ze zdrową żywnością? Nie, a przynajmniej nie do końca. Oczywiście, produkty bez laktozy, dla kogoś, kto laktozy nie toleruje, z pewnością będą zdrowym wyborem. Niemniej jednak zdrowy człowiek wcale nie musi unikać laktozy, cukru czy glutenu. Dlatego też żywność promowana przez markety jako zdrowa nie ma wiele wspólnego z prawdziwą, zdrową żywnością. A już z pewnością ceny żywności “zdrowej” nie są adekwatne do tego, jakie korzyści dla organizmu może ona przynosić. Otóż okazuje się, że żywność powszechnie uważana za zdrową, tak naprawdę może być niebezpieczna. Dlaczego? Ponieważ sięgając po czekoladę bez cukru zwykle nie mamy wyrzutów sumienia, gdy zdarzy nam się zjeść całą tabliczkę. Dostarcza nam ona około 400 kalorii, a więc niewiele mniej, niż zwykła czekolada. Co więcej, może zawierać wiele substancji sztucznych, które gwarantują jej smak. Czy to oznacza, że czekolada bez cukru będzie zdrowa? Bynajmniej. Cukier, choć kaloryczny, pochodzi przecież z natury. W przeciwieństwie do sztucznych słodzików i polepszaczy smaku.

Zdrowa, ale jaka?

Jaką żywność możemy więc uznać za zdrową? Dietetycy biją na alarm – coraz mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę oznacza zdrowe odżywianie. Bynajmniej nie chodzi tutaj o spożywanie produktów bez laktozy czy glutenu. Zdrowa żywność to taka, która jest przetworzona w jak najmniejszym stopniu. Nie powinna ona zawierać konserwantów, polepszaczy smaku czy barwników. Wśród zdrowych produktów z pewnością możemy wymienić owoce oraz warzywa. Coraz częściej znajdziemy także owoce i warzywa online, dostępne w sklepach internetowych. Wbrew pozorom warzywa ze sklepu online zawsze są smaczne i świeże, zwykle dostarczane jeszcze tego samego dnia, w którym złożymy zamówienie. Dodatkowo zdrowa żywność powinna zawierać jak najmniej sodu oraz cholesterolu. Dostarcza zaś organizmowi różnego rodzaju składniki mineralne, witaminy i substancje odżywcze. Zdrowa żywność powinna wypełniać naszą dietę od początku do końca. Oczywiście każdy z nas, od czasu do czasu, popełnia drobne grzeszki dietetyczne. Niemniej jednak musimy pamiętać, aby na co dzień przestrzegać zasad piramidy zdrowego żywienia. Zdrowe osoby powinny spożywać wszystko – nabiał, pieczywo, warzywa i owoce. Mogą również pić herbatę, kawę (w umiarkowanych ilościach) oraz wodę. Nie musimy wybierać produktów wegańskich czy bez laktozy.

Jaką żywność wybrać?

Obecnie mamy bardzo szeroki wybór produktów żywnościowych. Nawet zwykły nabiał w sklepach internetowych czy stacjonarnych daje duże pole do popisu. Różnego rodzaju jogurty, przetwory mleczne i innego rodzaju produkty możemy wybierać w sklepach z nabiałem online oraz stacjonarnych. Co więc powinniśmy wybrać? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, aby skład produktów był jak najczystszy. Jeśli jakiejkolwiek nazwy składnika nie rozumiemy, odłóżmy produkt na półkę. Ta metoda z pewnością sprawi, że niewiele towaru pozostanie nam do wyboru. Kolejno zwróćmy uwagę to, aby dany produkt był wytworzony bez modyfikacji dietetycznych. W przypadku nabiału zwróćmy uwagę, aby nawet krowy nie były karmione paszą z GMO. Wiele mogą nam powiedzieć również daty ważności produktów. Im dłuższa data ważności, tym żywność była poddana większej obróbce. Wybierajmy więc produkty ze stosunkowo krótkim terminem ważności. Tutaj jednak musimy nauczyć się kupować odpowiedzialnie i planować swoje zakupy. Nie możemy bowiem kupionej żywności wyrzucać w nadmiarze. Często tak właśnie się dzieje, gdy kupimy zbyt wiele produktów ze zbyt krótkim terminem przydatności do spożycia.

Zdrowa żywność – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, że zakup zdrowej żywności to gra warta świeczki? Oczywiście, że tak. Świadoma konsumpcja wymaga sporej wiedzy i czasu, jaki musimy poświęcić na zakupy. Nie ma jednak nic wspanialszego, niż dbanie o własne zdrowie. Zdrowe odżywianie może nam zapewnić lepszą przyszłość, bez chorób czy dolegliwości. Pamiętajmy, że zdrowa dieta, wbrew pozorom, wcale nie musi być droga. Wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone, lecz niekoniecznie z półki “bio” czy “eko”. Powinniśmy bowiem do wyboru żywności podejść zdroworozsądkowo. Zdrową żywność możemy kupić w dobrych cenach w sklepach internetowych. Jeśli więc nasz lokalny market nie oferuje tego typu produktów w rozsądnych cenach, to odwiedźmy sklepy online w celu ich zakupu.