Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat płyt ceramicznych

Technologia stale idzie do przodu, a rzeczy, które jeszcze kilkanaście lat temu widzieliśmy wyłącznie w filmach science-fiction w tym momencie dostępne są na półkach sklepowych. Powszechnie, nie dla wybranych. Jednym z wynalazków, które wyparły tradycyjne urządzenia są płyty ceramiczne i choć istnieją już od lat 70. ubiegłego wieku, dopiero teraz stały się na tyle popularne, że – obok płyt indukcyjnych, będących ich głównymi “konkurentkami” – trafiają niemal do każdego nowobudowanego domu czy mieszkania. Co trzeba wiedzieć na ich temat? O czym pamiętać, jeśli chce się w nie zainwestować? To tylko niektóre z rzeczy, które opiszemy w naszym kompleksowym przewodniku właśnie po płytach ceramicznych.

Fakty o płytach ceramicznych, o których warto wiedzieć

Choć płyty ceramiczne są na tyle popularne, że każdy kojarzy je z wyglądu, istnieje wiele rzeczy, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę, a które są ściśle związane właśnie z nimi. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które należy mieć na uwadze przy inwestowaniu w nie, a które są w stanie pomóc w podjęciu decyzji na temat ich zakupu.

Płyty ceramiczne wymagają stałego dostępu do prądu

Płyty tego typu zasilane są energią elektryczną i wymagają stałego dostępu do niej. Jeżeli więc, w wyniku awarii czy czegokolwiek innego, tracimy do niego dostęp, nie będziemy w stanie nic ugotować.

Są tanie w naprawie

Budowa płyt ceramicznych jest bardzo prosta. Pod swoją ceramiczną powierzchnią zawierają w sobie spiralne grzałki (w ilości odpowiadającej liczbie “palników”), które są odpowiedzialne za cały proces nagrzewania. Nie ma w nich nic więcej. Ma to wpływ nie tylko na kulturę ich pracy (są bardzo ciche), ale i naprawę – jako że ta zwykle sprowadza się do wymiany tychże grzałek, ponosimy niemal wyłącznie ich (dość niewielki) koszt, pozbywając się konieczności płacenia chociażby za diagnostykę (potrzebną do określenia problemu chociażby z płytami indukcyjnymi). Pozostając jednak w kwestii naprawy, płyty ceramiczne są praktycznie bezawaryjne – stawiając na nie możemy mieć pewność, że rzadko będziemy musieli sięgać po usługi serwisanta.

Osiągnięcie pełnej mocy grzewczej trwa w nich zaledwie kilkanaście sekund

Płyty ceramiczne słyną z szybkiego nagrzewania się. W standardowej ich wersji osiągnięcie pełnej mocy grzewczej zajmuje im około dziesięciu sekund. Czas ten skraca się o połowę (a zatem do 5 sekund) przy tak zwanych “polach halogenowych”, w które jest wyposażona coraz większa liczba płyt. Naturalnie rzecz biorąc czas skraca się adekwatnie do tego, jak dużej mocy grzewczej potrzebujemy.

Płyty ceramiczne mogą mieć sporo funkcji

Poza najbardziej standardowymi funkcjonalnościami związanymi z grzaniem, płyty ceramiczne są zwykle wyposażone w funkcje dodatkowe. Wśród nich znaleźć można chociażby funkcję automatycznego gotowania, zabezpieczenie przed dziećmi (blokada włączania) czy też minutnik.

Nie wymagają inwestowania w specjalne garnki

Choć płyty grzewcze do złudzenia przypominają ich indukcyjne odpowiedniki, nie należy ich mylić. Choć nie jest to jedyne, co odróżnia je od nich, nie wymagają posiadania specjalnych garnków przeznaczonych właśnie do tego typu nagrzewania. Możemy więc sięgnąć po najbardziej standardowe garnki i rondle, co sprawia, że ich wybór mamy olbrzymi. Jest to też plus z ekonomicznego punktu widzenia – garnki przeznaczone do indukcji często kosztują kilkakrotnie więcej, aniżeli ich standardowe odpowiedniki.

Płyta ceramiczna – czy warto w nią zainwestować?

Płyty ceramiczne wydają się być naturalnym krokiem ku postępowi technologicznemu i czymś, co już wkrótce – przy asyście popularniejszych płyt indukcyjnych – wyprze z polskich i zagranicznych mieszkań kuchenki gazowe czy elektryczne (zwłaszcza patrząc na współczesne trendy). Jeżeli zastanawiamy się nad ich zakupem, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie rzeczy przemawiające za i przeciw niemu. Weźmy więc pod uwagę fakt, że są one opcją bardzo wygodną, pięknie wyglądającą i idealnie się komponują z każdym wystrojem wnętrz – zarówno tym bardzo nowoczesnym, jak i klasycznym. Miejmy jednak na uwadze również to, że są opcją nieco droższą i mniej ekonomiczną – taką, której użytkowanie może znacznie podnieść nasze rachunki za energię elektryczną.

Chcąc więc konkretnie odpowiedzieć na to, czy warto inwestować w płyty ceramiczne, należy powiedzieć, że tak – choć koszty ich eksploatacji mogą się wydać duże, są w stanie zwrócić się nam w komforcie użytkowania, oszczędności na czasie i stylowym wyglądzie.

Podsumowanie

Płyty ceramiczne stanowią współcześnie coraz częstszy element wyposażenia nowoczesnych kuchni. Cenione przede wszystkim za swoją użyteczność i praktyczność, są w stanie poprawić wygląd każdej kuchni, ale też sprawić, że nasze życie będzie stanowczo bardziej komfortowe i wygodne. Przy okazji zajmują niewiele miejsca, działają bardzo sprawnie i są praktycznie bezawaryjne. Śmiało można je więc uznać za opcję godną zaufania – taką, inwestycja w którą z pewnością nam się opłaci. Jeśli nie finansowo to pod każdym innym względem.