W jaki sprzęt jeździecki warto zainwestować podczas nauki jazdy?

Jazda konna jest wspaniałym sportem, który zrzesza pasjonatów w różnym wieku  i o rozmaitych umiejętnościach. Niezależnie jednak od jeździeckiego stażu, czy też doświadczenia, każdy korzysta w tych samych sprzętów. Jakie wyposażenie jest niezbędne do nauki jazdy i w co warto zainwestować w pierwszej kolejności? Czy lepiej odwiedzić sklep jeździecki, czy też zamówić sprzęt przez internet?

Toczek podstawą naszego bezpieczeństwa w siodle i stajni

Kask jeździecki jest najważniejszym elementem wyposażenia. Zapewnia on podstawowe bezpieczeństwo i chroni nie tylko podczas samej jazdy. Jeśli jeszcze brak nam ogólnego obycia z końmi, toczek powinniśmy mieć na głowie cały czas przebywania w stajni. Będzie on chroni naszą głowę w trakcie czynności pielęgnacyjnych, siodłania, a także samej jazdy. Jego obecność jest szczególnie ważna podczas przypadkowych upadków z siodła, które szczególnie na początku nauki, mogą zdarzać się niestety często. Gdzie najlepiej zakupić sprzęt? Toczki w ofercie sprzedaży będzie mieć każdy stacjonarny sklep jeździecki. Nie warto zamawiać naszego pierwszego sprzętu przez internet. Dobrze jest wybrać się do sklepu, zapytać doświadczonego sprzedawcę o radę i przymierzyć kask. Jak wybrać idealny toczek? Istnieje szeroka gama fasonów i kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Najważniejszym parametrem jest wytrzymałość kasku, powinniśmy także dobrać odpowiedni rozmiar. Toczek nie powinien być zbyt luźny. Musi on ciasno przylegać do czoła i nie ruszać się zbytnio podczas poruszania głową. Musimy pamiętać, że będziemy korzystać z niego w siodle, gdzie będziemy w ciągłym ruchu. Nie może więc spadać nam na oczy. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na kupno kasku z regulacją. To wygodne rozwiązanie, które pozwala idealnie dopasować sprzęt. 

Bryczesy, czyli wygoda i profesjonalizm w jednym

 Bryczesy to spodnie do jazdy konnej o dopasowanym fasonie. Są one uszyte z bardzo rozciągliwych lecz mocnych materiałów, dzięki czemu są zarazem wygodne i wytrzymałe. Istnieją różne rodzaje spodni. Podstawową ich różnicą jest skórzany, bądź silikonowy lej wszywany w różne partie spodni. Bryczesy z lejem krótkim mają dodatkowy materiał wszyty po wewnętrznej stronie kolan, tam gdzie przyczepność jeźdźca z siodłem powinna być największa. Spodnie z pełnym lejem charakteryzują się tym, że po wewnętrznej stronie kolan, ud i na pośladkach znajduje się cienka zamszowa lub silikonowa warstwa materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeździec zyskuje świetną przyczepność do siodła w trakcie jazdy. Sprawia to, że spodnie z pełnym lejem są zdecydowanie bardziej pożądane i popularniejsze wśród jeźdźców. Ułatwiają one naukę prawidłowego dosiadu, a także galopu. Je również można kupić w zasadzie w każdym sklepie jeździeckim. Tak jak zwykłe spodnie, należy je po prostu dopasować rozmiarem. Nie mogą być zbyt luźne, a ich długość nie powinna być dłuższa niż do kostki. Dzięki temu spodnie nie będą się nieestetycznie podwijać i staną się wygodniejsze w trakcie samej jazdy. 

Sztyblety – skórzane czy gumowe buty jeździeckie?

Wybór obuwia jeździeckiego nie jest zbyt skomplikowany. Buty nie powinny mieć zbyt szerokich przodów, żeby łatwo mieściły się w strzemionach. Powinny mieć też lekki obcas, żeby noga w trakcie jazdy nie wpadła nam przez przypadek do strzemienia. Te założenia spełniają oczywiście specjalistyczne buty jeździeckie, czyli sztyblety. Najbardziej pożądane jest oczywiście obuwie skórzane. Świetnie się prezentuje, jest wytrzymałe, a w dodatku pozwala stopie oddychać. Znacznie bardziej praktyczne są jednak kalosze produkowane na kształt sztybletów. Od tradycyjnych bytów różnią się one jedynie materiałem, z którego są wykonane. Kalosze doskonale sprawdzą się w stajni i w boksie, gdzie nie zawsze panuje idealny porządek. Będą również rewelacyjne do przeprowadzania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, w tym oczywiście kąpieli wierzchowca. Wybór jest bardzo indywidualną sprawą, dostosowaną do aktualnych potrzeb jeźdźca. Początkującym amatorom koni, z całą pewnością wystarczą tańsze i bardziej praktyczne kalosze. Obuwie powinno być bardzo wygodne, w przeciwnym wypadku może się to przekładać na nieprawidłowe ułożenie nogi w siodle. Konieczne jest zatem przymierzenie, najlepiej w stacjonarnym sklepie jeździeckim. Do butów można oczywiście dokupić stylowe podkolanówki, które są powszechne wśród jeżdżących. To fajny dodatek, który może ożywić cały strój.

Rękawiczki dobrym sposobem na niechciane odciski

Rękawiczki nie są niezbędnym elementem wyposażenia, jednak jeśli jeździmy dużo, lub też nie lubimy czyścić konia gołymi rękami, na pewno się przydadzą. Pozwalają uniknąć niechcianych odcisków, które podczas jazdy może spowodować trzymanie wodzy. Niektórzy wolą także szczotkować wierzchowca w rękawiczkach, żeby zachować większą higienę. Należy zadać sobie pytanie, czy naprawdę ich potrzebujemy. Jeśli tak, dostaniemy je w każdym internetowym, bądź stacjonarnym sklepie jeździeckim. Warto wybrać te ze środkowej półki. Rękawiczki niszczą się bardzo szybko, więc nie warto niepotrzebnie przepłacać. 

Jaki sprzęt na początek jest całkowicie niezbędny?

Reasumując, młody adept jeździectwa powinien obowiązkowo zapatrzeć się w kask do jazdy konnej. Jest on podstawą bezpieczeństwa w stajni i w siodle. Sprzętami, które ułatwiają naukę są bryczesy i sztyblety. Praktyczne w użytkowaniu przydadzą się każdemu. Nad zakupem rękawiczek powinniśmy się zastanowić przez pryzmat własnych potrzeb, gdyż nie jest to konieczny zakup. We wszystkie te sprzęty możemy zaopatrzyć się w sklepie jeździeckim