Trampoliny – zabawa dla całej rodziny! Coraz częściej w ogrodach przydomowych, na siłowniach lub w domach zauważyć można trampolinę. To urządzenie staje się coraz popularniejsze i coraz chętniej nabywane przez rodziny lub sportowców. Jest sposobem na kreatywne spędzanie czasu, zabawę dla dzieci i urządzeniem do wykonywania treningów i ćwiczeń. Zapewniają rozrywkę i wzmacniają ciało. Przed zakupem idealnej trampoliny należy jednak zapoznać się z rodzajami ich występowania na rynku, dowiedzieć się więcej o konstrukcji, sposobami wykonania i wyposażeniem.
Rodzaje trampoliny
Producenci na rynku oferują kilka typów trampolin różniących się przeznaczeniem oraz miejscem lokalizacji. Główne rozróżnienie to trampoliny ogrodowe – dużych rozmiarów, zapewnia zabawę dla całej rodziny, trampoliny domowe – charakteryzują się mniejszymi rozmiarami oraz trampoliny fit and jump – z przeznaczeniem do aktywności fizycznej. Drugi podział to trampoliny z siatką i bez niej.
Pierwszy model sprawdzi się dla dzieci lub osób, które dopiero zaczynają swoją zabawę z trampolinami, ponieważ zapewnia dodatkową ochronę przed wypadnięciem. Drugi natomiast przeznaczony jest dla bardziej doświadczonych użytkowników, ułatwia wykonywanie różnego rodzaju akrobacji. Trampoliny dzielą się także ze względu na swój kształt. Najbardziej popularne modele są okrągłe pozwalające na wykonywanie skoków 2-3 metrowych. Trampoliny prostokątne natomiast przeznaczone są dla profesjonalistów – wysokość skoków wydłuża się aż do 9 metrów. Podobnie jak z kształtem, wielkość modeli też może się różnić. Wystarczająca średnica trampoliny z przeznaczeniem dla jednej osoby wynosi 200-300 cm. Większa trampolina, z przeznaczeniem dla całej rodziny powinna posiadać co najmniej 400 cm. Trampoliny bez siatki oraz trampoliny fit and jump są mniejsze – posiadają średnice o długości ok. 100 cm.
Wybór odpowiedniej trampoliny
Przy wyborze odpowiedniej trampoliny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Pierwszą z nich jest maksymalne obciążenie, czyli łączna waga wszystkich osób jednocześnie znajdujących się na trampolinie. Przekroczenie maksymalnego obciążenia może spowodować uszkodzenie – złamanie stelażu lub zerwania sprężyn, co może zagrozić zdrowiu uczestników. Kolejno, rozważamy zakup tylko tych trampolin z solidnie wykonanym, wystarczająco grubym stelażem – zapewnia on bezpieczeństwo w miejscu zabawy.
Na uwagę zwracają zwłaszcza stelaże pokryte dodatkową pianką – zabezpieczają przed uszkodzeniem ciała o odstające lub twarde elementy. Ważna jest również mata do trampoliny – czyli siatka do skakania. Powinna być wystarczająco sprężysta i wykonana z odpornego materiału, podobnie jak same sprężyny, które dodatkowo powinny być wyposażone w osłonę, chroniącą przed utknięciem stopy w sprężynie i zabezpieczającą sprężyny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Trampoliny dodatkowo wyposażone w siatkę powinny posiadać odpowiednią wysokość – zabezpiecza to przed wypadnięciem z urządzenia.
Trening na trampolinie – skacz i ćwicz!
Skakanie na trampolinie to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu i zabawę z dziećmi, ale także urządzenie wspomagające aktywność fizyczną i codzienne treningi. Trening na trampolinie ma wiele zalet: angażuje wiele mięśni ciała jednocześnie takich jak brzuch, nóg, grzbietu i ramion, wzmacnia rozciąga i uelastycznia sylwetkę, pozwala na szybkie spalanie kalorii i zgubienie zbędnych kilogramów, poprawia koordynację ruchową czy też redukuje stres. Dodatkowo, treningi na trampolinie zalecane są osobom w trakcie rekonwalescencji po różnego rodzaju operacjach lub urazach, wspomaga funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia i poprawia samopoczucie psychiczne.
POLECAMY:
- producent trampolin do parków https://przystansklep.pl/parki-trampolin/
- producent parku trampolin https://przystansklep.pl/kontakt/
- parki zabaw dla dzieci projekty https://przystansklep.pl/parki-zabaw-dla-dzieci-wewnetrzne/
Nie dla każdego – wady trampoliny
Należy pamiętać, że mimo iż skakanie na trampolinie ma niekończącą się listę zalet, używanie jej w niektórych przypadkach może mieć negatywne skutki. Trampoliny nie są polecane osobom z niektórymi schorzeniami lub chorobami, zwłaszcza z problemami kręgosłupa i kości. Dla bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem swojej przygody ze skakaniem na trampolinie. Dodatkowo, sprzęt ten zabiera sporo miejsca, dlatego przed zakupem upewnij się, że posiadasz wolną powierzchnię, która pozwoli na bezproblemowe ulokowanie i przetrzymywanie tam trampoliny. Kolejną kwestią jest cena – solidnie wykonana, bezpieczna i wysokiej jakości trampolina to spory wypadek. Miej także na uwadze, że używanie jej może być obarczone ryzykiem kontuzji i upadków.
Trampolina ogrodowa a warunki atmosferyczne
Trampoliny z przeznaczeniem do ogrodu muszą być odpowiednio przechowywane. Są wykonane z różnego rodzaju materiałów, dlatego gdy temperatura spada, pojawiają się opady, śnieg lub wiatr, niektóre z elementów mogą ulec zniszczeniu – części metalowe są narażone na rdzewienie, a gumowe popękać. Aby uniknąć takich sytuacji, można całkowicie schować trampolinę na okres zimowy. Jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca wewnątrz domu, można zdementować siatkę i przykryć pozostałe elementy specjalną folią lub wodoodpornym materiałem.