Telewizor - jaki najlepiej kupić?

Telewizor – jaki najlepiej kupić?

Wiele osób nie wyobraża sobie własnego domu bez telewizora, który jest świetnym centrum rozrywki dla całej rodziny. Obecnie telewizory służą nie tylko do oglądania “zwykłej” telewizji, lecz także odbierają sygnał wi-fi, dzięki temu można oglądać seriale oraz filmy streamingowe. Nowoczesne telewizory są również dobrym rozwiązaniem dla osób grających na konsolach. Jednak jaki telewizor będzie w domu najlepszy?

Jakie są rodzaje wyświetlaczy do telewizorów?

W chwili obecnej na rynku dominują telewizory z ekranami LCD oraz OLED, które wyświetlają obrazy w rozdzielczości 4K Ultra HD oraz Full HD, coraz częściej telewizory wyposażone są w system SMART TV.  Obecnie dostępne są telewizory z wyświetlaczami:

 • telewizor OL:ED jest gwarancją idealnej czerni, głębokiego kontrastu oraz wiernego odwzorowania kolorów. Dzięki organicznym diodom LED można cieszyć się bardzo realistycznym i żywym obrazem. Niestety telewizory z posiadające OLED sporo kosztują (są nawet kilka razy droższe niż telewizory LCD z podobną specyfikacją. Telewizory OLED dostępne są tylko w dużych rozmiarach od 55 cali w górę.
 • telewizor LED/ telewizor LCD czyli telewizory z “konwencjonalnymi” wyświetlaczami, które cechują się dużo jaśniejszą czernią niż w przypadku telewizorów OLED oraz możliwość degradacji kolorów pod kątem; atutem telewizorów LED jest to, iż nie ma żadnego ograniczenia w rozmiarze ekranu;
 • telewizor QLED jest to telewizor LED, który oferuje lepsze kolory oglądanego obrazu oraz wyższą jasność; technologia ta głównie stosowana jest w telewizorach Samsung;

Jaka jest najbardziej optymalna rozdzielczość w telewizorze?

Telewizor - jaki najlepiej kupić?
Telewizor – jaki najlepiej kupić?

Podczas wyboru telewizora trzeba podjąć szereg trudnych decyzji jedną z nich jest wybór rozdzielczości. Jaka rozdzielczość ekranu będzie najlepsza? Niestety nie zawsze największa rozdzielczość jest najlepsza. Obecnie na rynku można znaleźć telewizor:

 • HD Ready- posiada rozdzielczość 1355 x 768 pikseli, stosowane najczęściej w małych telewizorach;
 • Full HD- posiada rozdzielczość 1920 x  1080 pikseli;
 • UltraHD- posiada rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli; inna nazwa to telewizor 4K;

Podczas wyboru telewizora należy pamiętać, iż im wyższa rozdzielczość tym obraz jest bogatszy w detale. W teorii najlepiej jest wybrać telewizor o najwyższej rozdzielczości. Jednak problem polega na tym, iż sygnał telewizyjny nie jest nadawany w UltraHD czyli dla użytkowników oznacza to, iż jakość obrazu będzie gorsza na dużym telewizorze UltraHD. Dlatego lepiej jest wybrać telewizor Full HD. Jednak wybór telewizora 4K będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą używać telewizora jako monitora do konsoli bądź oglądania filmów w jakości UltraHD (m.in. z serwisów streamingowych).

Jak wybrać odpowiedni rozmiar telewizora?

Każdemu, kto kupuje telewizor wydaje się, iż im większy tym jest lepszy. Jednak najważniejsze jest, aby dopasować rozmiar telewizora do salonu. Podczas wyboru wielkości telewizora należy wziąć pod uwagę również odległość z której będzie oglądany telewizor.

Nowoczesna technologia HDR

Najnowocześniejsze telewizory posiadają technologię HDR (dzięki zwiększeniu różnic pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami, kolory na ekranie są dużo żywsze i bardziej realistyczne). W chwili obecnej aktualnie stosowane są cztery formaty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLD. Inne określenie z HDR w nazwie jest tylko określeniem marketingowym.

Smart TV- niezbędny w telewizorze?

Każdy nowoczesny telewizor jest wyposażony w Smart TV. Dzięki tej funkcji użytkownik nie jest ograniczony tylko do oglądania tego co oferuje telewizja, lecz można oglądać seriale oraz filmy dostępne przez internet za pomocą aplikacji VOD. System smart TV często pozwala także na sterowanie telewizorem głosowo bądź za pomocą smartphone.

Jakie są najważniejsze specyfikacje telewizora?

 Oczywiście o jakości obrazu i dźwięku można przekonać się samemu. Jednak dużo bardzo ważnych informacji jest zawartych w specyfikacji. Najważniejszymi informacjami w specyfikacji są:

 • przekątna
 • rozdzielczość
 • typ matrycy (ekranu)
 • HDR
 • HDMI i USB
 • Wi- Fi lub LAN – sposób podłączenia do sieci
 • Standard VESA- możliwość powieszenia telewizora za pomocą uchwytu.
 • Moduł CI – możliwość odbierania telewizji satelitarnej bez dekodera
 • wejście antenowe
 • złącze optyczne S/PDIF umożliwia przesyłanie dźwięku w lepszej jakości

Naturalnie oprócz specyfikacji warto brać pod uwagę również dodatkowe funkcje urządzenia. Dla użytkowników gier ważne będzie nie tylko złącze HDMI, lecz również tryb gry oraz jak największą częstotliwość odświeżania obrazu.

Przydatne akcesoria do telewizora

Na rynku można dostać różne akcesoria, które nie tylko zwiększają możliwości, lecz także pozwalają korzystać z telewizora w bardziej komfortowy sposób. Do najbardziej przydatnych akcesoriów można zaliczyć:

 • uchwyt do telewizora
 • kino domowe bądź soundbar
 • słuchawki
 • dyski zewnętrzne
 • konsole do gier

Wybór odpowiedniego telewizora dostosowanego do własnych potrzeb jest bardzo trudny. Jednak wybierając telewizor dla siebie należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, lecz także specyfikację.