Tapetujemy ściany: krok po kroku

Wykorzystywanie tapet w aranżacjach dzisiejszych przestrzeni stało się niezwykle modne. Ludzie powracają do tego, co cieszyło się dużą popularnością kilkanaście lat temu, ale wybierając tapety ścienne w nieco innej formie. Aby całość wyglądała idealnie, musi być odpowiednio ze sobą połączona, musi łączyć dany styl, tworzyć jednolitą kompozycję. Nie jest to oczywiście zadanie łatwe, gdyż trzeba powziąć odpowiednie kroki, aby móc stworzyć taki efekt, na jakim by nam zależało. Mamy nadzieję, iż artykuł ten pozwoli Wam w prostych krokach zrozumieć kwestię tapetowania, tak, aby cała procedura przebiegła jak najbardziej szybko i sprawnie.

Pierwszy krok: Mierzymy wymiary ścian

Jeśli chcemy nakleić na ścianę tapetę, w pierwszej kolejności należy ją zmierzyć, tak, aby wiedzieć ile rolek tapety jest potrzebne. Mierzymy więc jej szerokość i wysokość. W większości przypadków rolka ma wymiary 10 metrów na 50 centymetrów, chyba że mówimy o arkuszach, które liczone są w metrach bieżących. Jeśli wybieramy tapety ścienne i mamy obliczoną ilość potrzebnych nam metrów, musimy pamiętać także o uwzględnieniu wszelkich dodatków, jak również i przeróbek. Tapeta wokół grzejnika, na wykończeniu okien, przy drzwiach. Zawsze warto kupić jej nieco więcej, niż gdyby miało nam jej zabraknąć. Dobrze jest więc dokonać obliczenia, ale dołożyć do tego kilka metrów.

Krok drugi: Przygotowujemy ścianę

Nawet, jeśli mamy już kupioną odpowiednią tapetę, jaka przypadła nam do gustu. Nawet, jeśli mamy wszystko odpowiednio zaplanowane, jednym z bardzo ważnych kroków o jakich należy pamiętać jest przygotowanie ściany pod to, by mogły być na niej położone odpowiednie tapety ścienne. Jak więc powinno zadbać się o przygotowanie takiej ściany? Powierzchnia musi być przede wszystkim równa, tak, aby tapeta odpowiednio do niej przylegała. Musi być także stosunkowo wytrzymała, tak, aby tapeta na niej odpowiednio się trzymała. Co więc należy zrobić? Podstawą jest zagruntowanie ściany, a w przypadku występowania plam lub nierówności, również i szlifowanie. Im bardziej zadbamy o ścianę, tym lepszy będzie efekt po położeniu tapety. Jeśli bowiem ściany są nierówne, mogą powstawać wgniecenia. Jeśli są na nich plamy, mogą one przebijać przez jasne tapety ścienne. Wszelkie niedoskonałości, rysy, szczeliny trzeba najpierw ponaprawiać, by móc z tapetą działać dalej, bo ta nie ma za zadanie zakryć to, co na ścianie złe, ale ma ona przede wszystkim stworzyć doskonałą formę dekoracji na długie lata. Tapeta pod żadnym pozorem nie powinna być wygnieciona, ale powinna stanowić gładką powierzchnię, która w doskonały sposób wypełni dane miejsce, bez względu na to, czy ma ona znaleźć się na jednej ścianie czy też na wszystkich.

Krok trzeci: klejenie tapet

Kiedy już wszystko jest gotowe do tej ostatecznej pracy, przychodzi moment, w którym możemy zabrać się za klejenie naszych tapet, jakie wybraliśmy. Jaki klej wybrać? Jak kleić? Na co zwracać uwagę? Nowoczesne tapety ścienne posiadają już nałożony na wewnętrzną powierzchnię klej. Nie w każdym jednak modelu jest to zastosowane, dlatego też jeśli tego nie ma, należy zakupić klej do tapet. Jeśli tapeta jest pęczniejącą, należy ją posmarować klejem, jeśli nie jest, klejem smarujemy wówczas ścianę. To, co stanowi bardzo ważny element, to przede wszystkim temperatura, w jakiej takie tapety będziemy kłaść. Zaleca się, aby nie doszło do powstawania pleśni, aby temperatura w pomieszczeniu była wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury, w bardzo szybkim czasie możemy nabawić się niechcianego wroga.

Tapetowanie – samemu czy przez fachowca?

Wydawać by się mogło, że samo tapetowanie nie jest wcale procesem tak trudnym i złożonym, jakby mogło się nam wydawać. Należy jednak zdać sobie sprawę, że w teorii wszystko wygląda zupełnie inaczej, niż w praktyce. Tapety ścienne nie są wcale łatwe w odpowiednim ułożeniu ich na ścianie. Jeśli mamy fundusze, bez wątpienia warto zatrudnić w tym temacie fachowca, który się na tym przede wszystkim zna. O ile jeszcze tapetę na proste ścianie łatwiej przykleić, o tyle w miejscu, gdzie są wnęki i wgłębienia, może pojawić się problem. Skoro ktoś się na tym zna, na pewno zrobi to dobrze, o ile oczywiście wybierzemy do tego celu osobę kompetentną i wykonującą swoją pracę na wysokim poziomie. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy środków, by zatrudnić fachowca? Taką pracę jak najbardziej można wykonać samodzielnie, jednak należy liczyć się z tym, że będzie nam to zajmowało zdecydowanie więcej czasu. Jeśli wcześniej już kleiliśmy tapety ścienne, będzie nam łatwiej, jeśli nie – nauka może być trudna, stresująca i czasochłonna, ale jeśli poświęcimy temu więcej czasu, to na pewno uzyskamy zadowalający efekt. Dobrze jest sprawdzić ciekawe, warte uwagi filmy w sieci, które krok po kroku pokazują, jak tapetowanie wygląda i jak w całości do tego podejść. Jeśli sami się przygotujemy, to  na pewno diabeł nie będzie taki straszny, jak nam by mogło się wydawać.