PS4, Xbox One czy Switch? Jaką konsolę do gier wybrać?

PS4, Xbox One czy Switch? Jaką konsolę do gier wybrać?

Obecnie na rynku królują trzy konsole do gier, są to PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Każda z nich ma swoich swoich zwolenników, ale czym te sprzęty się od siebie różnią? Stosunkowo świeży gracz może mieć problem z wyborem. W tym przypadku lepiej nie kierować się tylko parametrami, które często są do siebie zbliżone. Zamiast tego można skupić się na oferowanych funkcjonalnościach oraz grach.

PlayStation 4 – uznana marka

Konsole do gier sygnowane marką Sony mają w Polsce kultowy status. Nigdy nie należały do najtańszych sprzętów, nawet ceny starszych modeli potrafią być wciąż dość wysokie. Nie odstrasza to jednak potencjalnych nabywców. Od czasów tzw. szaraka, Sony króluje pod względem sprzedaży i nie ma w tym nic dziwnego. Broni się bowiem bardzo mocny grami.

Na PS4 można obecnie znaleźć wiele tytułów ekskluzywnych, czyli takich, które nie trafiają na inne platformy. Królują tu przede wszystkim serię God of War oraz Uncharted, w których bardzo duży nacisk położony jest na najważniejsze elementy: fabułę, rozgrywkę oraz grafikę. Część produkcji objęta jest także czasową wyłącznością. Tak było w przypadku tytułów od studia Quantic Dream. Heavy Rain oraz Beyond: Dwie duszy przez wiele lat dostępne były wyłącznie na PS3 i PS4. Trudno nie wspomnieć także znakomitego The Last of Us, które przez wielu uznawane jest za jedno z najlepszych dzieł na obecną generację konsol. Premiera drugiej części odbędzie się w tym roku i zapewne pobije kolejne rekordy sprzedaży.

PS4 można zakupić w wersji Slim lub Pro, przy czym lepiej zainwestować w tą drugą. Po pierwsze zawsze jest oferowana z bardziej pojemnym dyskiem (1 TB). Po drugie może pochwalić się lepszą wydajnością.

Xbox One – bogata i tania oferta

PS4, Xbox One czy Switch? Jaką konsolę do gier wybrać?
PS4, Xbox One czy Switch? Jaką konsolę do gier wybrać?

Konsola do gier od Microsoftu stanowi największą konkurencję dla Sony. Obie marki rywalizują ze sobą od premiery pierwszego Xboksa. Do tej pory więcej do powiedzenia miało PlayStation, ale to powoli ulega zmianie. Xbox, co prawda, ma mniejszą bibliotekę gier ekskluzywnych (są w niej np. serię HALO i Gears of War), ale ma bardzo dobre podejście do użytkowników. Na początek warto wspomnieć o wstecznej kompatybilności. Dzięki niej bez problemu można uruchomić część gier z Xboksa 360 na Xboksie One. Nie są to jeszcze wszystkie tytuły, ale baza obejmująca przeszło 250 pozycji i tak robi wrażenia. Stale jest też rozszerzana. To duże ułatwienie, dzięki któremu użytkownicy nie muszą ponownie nabywać tej samej gry, tylko dlatego, że wyszła nowa wersja.

Ciekawą opcją jest również abonament Xbox Game Pass. W zamian za cykliczną opłatę daje on klientom dostęp do ponad 200 gier. W tym przypadku baza nie jest stała, sporo tytułów trafia do niej tylko na ograniczony czas. To jednak niewielka niedogodność, szczególnie że w ofercie znajdziemy tak popularne pozycje jak GTA V oraz Wiedźmin 3. Abonament obejmuje także mniejsze produkcje niezależne oraz premierowe gry pokroju strategii Phoenix Point czy action RPG-a The Outer Worlds.

W tej generacji dostępne są trzy modele konsoli: Xbox One, Xbox One S oraz Xbox One X. Są stosunkowo niedrogie, więc lepiej od razu przejść do wersji drugiej lub trzeciej. Osoby, które nie zbierają fizycznych wydań gier, mogą postawić na Xbox One S All-Digital. Ta konsola nie posiada napędu do płyt i wspiera tylko dystrybucję cyfrową, więc w połączeniu z Xbox Game Pass pozwala sporo zaoszczędzić.

Nintendo Switch – przenośna zabawa

Z wszystkich wymienionych konsol do gier, ta jest zdecydowanie “najmłodsza”. Nintendo wypuściło ją na rynek w 2017 roku. Właściwie nie konkuruje ona z wcześniej wymienionymi sprzętami, bo oferuje zgoła odmienne wrażenia. Część z użytkowników PS4 czy Xboksów deklaruje nawet, że ma również Switcha. Jest największą zaletą jest mobilność. To hybrydowa konsola, którą można podłączyć do telewizora lub po prostu zabrać ze sobą w każde miejsce i cieszyć się wbudowanym ekranem. Uniwersalność odbija się na graficznych możliwościach sprzętu, co jednak nie jest bardzo zauważalne. Dzieło Nintendo najwięcej wygrywa dzięki własnym IP, wśród których znaleźć można takie gry jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Mario Kart 8 Deluxe czy Super Mario Odyssey. Te tytuły same napędzają sprzedaż konsoli. Coraz więcej deweloperów przygotowuje porty na Switcha, więc obecnie można na niej odpalić m.in. Diablo 3, Wiedźmina 3 oraz Dooma. Klasyczna wersja Switcha składa się z ekranu przypominającego solidny tablet oraz montowanych po bokach kontrolerów (tzw. Joy-Conów). Pady mogą służyć do zabawy jednoosobowej, ale w razie czego łatwo je odczepimy i rozdzielimy między dwóch graczy. Alternatywą jest wersja Lite, która takiej możliwości nie posiada, ale cechuje ją niższa cena.

Podsumowanie

Zestawienie obrazuje mocne strony najpopularniejszych obecnie konsol do gier. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest najlepsza, bo zależy to wyłącznie od oczekiwań. Największą popularnością cieszy się jednak PS4, głównie ze względu na bardzo dużą dostępność gier oraz liczne tytuły ekskluzywne. Jeśli Xbox nie zmarnuje swojej szansy, to wkrótce rywalizacja wejdzie w stan równowagi, na czym z pewnością nie ucierpią klienci. Tymczasem Nintendo dalej będzie spełniało swoją misję. Być może nieco na uboczu, ale jak pokazują raporty finansowe, ze świetnymi zyskami.