Projektowanie i realizacja konstrukcji stalowych

Przemierzając Polskę wszerz i wzdłuż można napotkać sporą ilość konstrukcji stalowych. Rokrocznie robią się ona coraz popularniejsze, ponieważ ich koszt jest stosunkowo tani, a czas realizacji budowy dosyć szybki. Duża ilość osób zastanawia się nad wieloma zagadnieniami dotyczącego konstrukcji tego typu, jak np. jak wygląda proces powstawania takich konstrukcji, jakie uprawnienia musi posiadać osoba projektująca daną konstrukcję oraz wiele innych.

Konstrukcje stalowe – czy są bezpieczne?

Sporo osób poddaje wątpliwość co do tezy, że konstrukcje stalowe są w pełni bezpieczne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mieliśmy już wiele przypadków w realnym życiu, że tego typu budowle niestety nie wytrzymywały różnego rodzaju warunków, przez co często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji . Oczywiście wszelkie stalowe budowle muszą spełniać ściśle określone wymagania, które dotyczą wykonania samej konstrukcji. Jednak w przypadku wcześniejszych nieprzyjemnych sytuacji, które dotykały stalowe konstrukcje, problemem było najczęściej słabe wykonanie pod względem jakości.

Jednak to nie tylko jakość realizacji projektu ma ogromne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa konstrukcji stalowych. Nie wiele mniejsze znaczenie ma także sam projekt budowlany, który musi również bezwzględnie spełniać wszelkie wymagane procedury. Z tego powodu przy każdej wznoszonej konstrukcji stalowej należy zadbać o pełną poprawność wszelkich rozwiązań konstrukcyjnych. Do tego oczywiście należy wziąć pod uwagę zastosowanie odpowiednich materiałów, które powinny odznaczać się wysoką jakością względem docelowej eksploatacji.

Bezpieczeństwo konstrukcji opartych na stali uzależnione jest więc od wielu zmiennych. Przede wszystkim należy już przed rozpoczęciem budowy mieć konkretną wizję wykorzystania danej konstrukcji, która nie zmieni się drastycznie po wykonaniu konstrukcji. Należy również bezwzględnie przestrzegać wszelkie wymagania i procedury podczas wznoszenia konstrukcji, a także zadbać o odpowiedniej jakości materiały. Tak więc przejście przez wszelkie wymagania i procedury powinno zapewnić należyte bezpieczeństwo każdej konstrukcji stalowej.

Istota prawidłowego projektu

Odpowiedni projekt w budowlach opartych na konstrukcji stalowej jest na tyle ważny, ponieważ nawet wzorowo wykonana konstrukcja pod względem jakości może okazać się niebezpieczna, jeśli projekt budowlany będzie wykonany niewłaściwie bądź użyte materiały będą gorszej jakości. Nie warto więc szukać oszczędności przy tego typu projektach, ponieważ skutki takich decyzji mogą być tragiczne. Tutaj za przykład może posłużyć nam sytuacja, w której projekt konstrukcji został wykonany wzorowo, jednak użyto nieco tańszych, a co za tym idzie gorszych jakościowo materiałów. W takim przypadku, gdy właściciel zdecyduje się cokolwiek podwiesić (np. urządzenia klimatyzacyjne), to może zdarzyć się katastrofa, ponieważ projekt końcowy projekt nie uwzględniał tego typu dodatkowego obciążenia.

Kto może projektować konstrukcje stalowe?

Sporo osób zadaje sobie pytanie “kto dokładnie może zaprojektować konstrukcje stalowe?”. Tutaj w głowach tych osób rodzą się różnego typu dylematy, czy może wystarczy jedynie ukończenie technika budowlanego z dodatkowym wieloletnim doświadczeniem konstruktorskim, czy może jednak bezwzględnie wymagane jest wykształcenie wyższe w tym kierunku?

W zasadzie, aby uzyskać jakiekolwiek uprawnienia konstrukcyjno-budowlane projektowe należy ukończyć odpowiednie studia I stopnia. Osoby, które ukończyły technikum budowlane i posiadają wykształcenie średnie mogą ubiegać się jedynie o ograniczone w pewnym stopniu uprawnienia wykonawcze. Natomiast w celu uzyskania pełnych uprawnień projektowych, bez jakichkolwiek ograniczeń trzeba ukończyć również i II stopień studiów na odpowiednim kierunku. A więc aby móc rozpocząć projektowanie konstrukcji stalowych należy uzyskać odpowiadający naszym aspiracjom poziom wykształcenia oraz odbyć niezbędną praktykę zawodową.

Koszt konstrukcji stalowych

Całkowite koszta konstrukcji stalowych są stosunkowo niskie w porównaniu do budowli wykonanych z innych materiałów. Oczywiście na całkowitą cenę składa się wiele czynników, do których zalicza się m.in. przygotowanie terenu, materiał oraz robocizna, której cena zależna jest od solidności i jakości firmy wykonawczej. Oprócz tego dużą rolę odgrywa także wybór odpowiedniego materiału, ponieważ można wybrać np. stal malowaną czy też ocynkowaną. Na cenę ma też wpływ to, jakiego typu konstrukcja ma to być. Można tutaj wymienić chociażby standardową konstrukcję czy też konstrukcję stalową z zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, zupełnie nie warto oszczędzać na żadnym z tych elementów. I tak całkowite koszta wykonania konstrukcji tego typu są stosunkowo niskie, więc szukanie dodatkowych oszczędności powinniśmy odstawić na bok.

Dokładną cenę za całkowite wykonanie stalowych konstrukcji powinniśmy uzgodnić i przedyskutować z firmą, która specjalizuje się w takich pracach. Niestety podanie nawet orientacyjnej ceny mija się tutaj z celem, ponieważ przy każdym projekcie występuje zbyt dużo zmiennych, które mają ogromny wpływ na koszta końcowe.