Ocieplenie dachu pianką

Ocieplenie dachu pianką

Ocieplenie dachu pianką – jeśli zależy nam na oszczędności finansowej przez długi okres czasu, wówczas powinniśmy zająć się odpowiednią izolacją termiczną. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że straty energii w niektórych przypadkach osiągają wartość nawet 35%, co znacznie zwiększa koszty ogrzewania. Dużą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa, która do ocieplania okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na ocieplenie dachu? Jakie materiały wykorzystywane są do izolacji cieplnej dachu? Ile może kosztować nas izolacja termiczna dachu? Czy ocieplanie dachu pianką jest rozsądnym rozwiązaniem? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Kiedy powinniśmy zdecydować się na ocieplenie dachu?

Wiele osób zastanawia się, kiedy należy zdecydować się na ocieplenie dachu pianką. Otóż izolacja termiczna powinna zostać przeprowadzona, jeśli warunki atmosferyczne na zewnątrz są sprzyjające. Tego typu czynności muszą być wykonywane w dzień. Kluczowa jest kwestia optymalnej temperatury i wilgotności powietrza- takie zalecane wartości podawane są przez poszczególnych producentów systemu poliuretanowego. W tym miejscu warto pamiętać o tym, że sam dach także powinien posiadać odpowiednią wilgotność i temperaturę. Zanim rozpocznie się proces związany z natryskiem powierzchni, w pierwszej kolejności kluczowe jest oczyszczenie i usunięcie zbędnych i ruchomych elementów- także starych i wilgotnych warstw. Dodatkowo specjaliści zalecają, aby zająć się naprawianiem usterek blacharskich i instalacyjnych, jeśli takowe występują. Nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne. Ocieplanie dachu pianką powinno odbywać się w dzień bezwietrzny https://ocieplanie-dachow.com.pl/, kiedy wilgotność powietrza jest stosunkowo niska. W sytuacji, gdy na zewnątrz pada deszcz, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odłożenie prac na inny dzień.

Jakie materiały wykorzystywane są do izolacji cieplnej dachu?

Ocieplenie dachu piankąOcieplanie dachu pianką https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ można wykonać za pomocą substancji otwarto-komórkowych i zamknięto komórkowych. Ta pierwsza w sposób szczególny sprawdzi się do ocieplania od wewnątrz. Jeśli chodzi zaś o piankę zamknięto-komórkową, to sprawdza się w wielu warunkach fantastycznie, musimy jednak pamiętać o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej. Dobry materiał wyróżnia się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, jest sztywny, jednocześnie charakteryzuje się wysoką gęstością- dzięki temu mamy do czynienia z ponadprzeciętną odpornością mechaniczną. Zamknięto-komórkowa pianka posiada także hydroizolacyjne właściwości, co z pewnością warto podkreślić. 

Jeśli chcemy, aby ocieplenie dachu pianką było wykonane w sposób prawidłowy, wówczas warto zastosować dwa rodzaje powłok. Pierwszą z nich jest oczywiście pianka PUR- nakładamy ją w sposób warstwowy ze względu na ciepło, które jest wydzielane podczas aplikacji, w trakcie procesu spieniania, a także w celu otrzymania parametrów fizyko-mechanicznych. Drugim materiałem jest natomiast warstwa zabezpieczająca przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także chroniąca przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Warto pamiętać, że piankę poliuretanową możemy zabezpieczyć za pośrednictwem powłoki polimocznikowej, akrylowej lub stworzonej na bazie butylowej gumy, winylu lub asfaltu.

Ile może kosztować nas izolacja termiczna dachu?

Dość zastanawiająca jest kwestia tego, ile kosztuje ocieplenie dachu pianką. W tym miejscu powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że cena usługi zależy od tego, z jakim wykonawcą mamy do czynienia. Jeśli zdecydowalibyśmy się na piankę otwarto-komórkową, wówczas za metr kwadratowy zapłacimy od 50 do 60 zł. Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku materiału zamknięto-komórkowego – koszt waha się w granicach od 140 do 160 zł za metr kwadratowy. Podane koszty uwzględniają zarówno ceny materiałów, jak i samą robociznę. Jak można zauważyć, ocieplenie dachu pianką jest nieco droższe od innych metod. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie na długie lata, które zatrzymuje swoje ciepło właściwie w każdym sezonie – warto mieć to na uwadze. 

Czy ocieplanie dachu pianką jest rozsądnym rozwiązaniem?

Ocieplenie dachu pianką poliuretanową to z pewnością rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Ogromną zaletą tej metody jest obniżenie kosztów, które są bezpośrednio związane z ogrzewaniem. Inwestycja powinna zwrócić się maksymalnie w 8 lat, a później koszty ogrzewania zmniejszają się od 30% do 50%, co z pewnością robi ogromne wrażenie. Wykorzystując alternatywne sposoby izolacji możemy liczyć co najwyżej na 20% oszczędności. Warto podkreślić, że pianka PUR określana jest jako bardzo trwała- w praktyce oznacza to, że jest bardzo wytrzymała, jednocześnie nie zmienia swojego położenia i nie wymaga dokonywania poprawek. Ocieplenie dachu pianką powinno zostać wykonane przez specjalistyczną ekipę remontową. Sprawdźmy wcześniej czy pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje do tego, aby przeprowadzić taką izolację.