Niezbędne elementy wyprawki dla niemowlaków

Przybycie nowego członka rodziny wiąże się z całą gamą różnorodnych emocji – od entuzjazmu i wzruszenia po strach związany z tym, czy sprawdzimy się w roli nowego rodzica. Lęki nierzadko wynikają z niepewności co do wyprawki dla maluszka. W dzisiejszym tekście podpowiemy, jakich elementów nie powinno w niej zabraknąć, na co zwrócić uwagę i kiedy wybrać się na zakupy.

Potrzeby niemowlęcia i młodego rodzica

Niemowlęctwem nazywamy okres od urodzenia do ukończenia przez maluszka pierwszego roku życia. W tym czasie w młodym organizmie dokonuje się szereg bardzo znaczących i intensywnych zmian fizycznych i umysłowych. Od samego początku istnienia maleństwa chcemy zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki do wzrostu i rozwoju. Opieka nad dzieckiem to wyczerpująca praca, obfitująca w wiele niespodzianek, niezaplanowanych sytuacji; często wymaga od rodzica dużej elastyczności oraz gotowości do spontanicznego działania i podejmowania decyzji. Aby nieco ułatwić sobie te wymagające chwile, warto zadbać o dobre wyposażenie. Obejmuje ono zarówno ubrania dla niemowlaków, jak też szereg innych akcesoriów. Dobrze zaopatrzona wyprawka nie tylko zapewni komfort dziecku, ale również pozwoli nam samym poczuć się pewniej i pewniej. Co więc powinno się znaleźć w takim niezbędnym zestawie?

Sprawdź koniecznie:

Elementy dobrze skomponowanej wyprawki

Pierwszym etapem niemowlęctwa jest okres noworodkowy, trwający od urodzenia do ukończenia 28 dni. Robiąc zakupy musimy wyposażyć się w produkty, które przydadzą się na samym starcie oraz takie, nadające się do wykorzystania w kolejnych miesiącach. Idealna lista zakupów powinna obejmować:

1. Odpowiednie kosmetyki

Przede wszystkim warto zadbać o preparaty służące do pielęgnacji skóry. Niemowlęta są pod tym względem niezwykle wymagające i nie trzeba wiele, aby maluszka męczyła wysypka lub podrażnienia. Zakupy powinny być przemyślane – zamiast ogromnej ilości produktów, lepiej zaopatrzyć się w kilka z dobrym składem odpowiednim dla noworodków i niemowląt. Zanim zdecydujemy się na produkt, sprawdźmy, czy posiada on atesty. Do najpopularniejszych należą atest Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Są to sprawdzone, szanowane instytucje, więc taki produkt jest nieporównywalnie bezpieczniejszy dla malca niż preparat nieopatrzony tego typu znakiem. Jeśli mamy taką możliwość, na wszelki wypadek wybierajmy rozwiązania przeznaczone dla alergików. Być może, w przyszłości okaże się, że dziecko nie jest uczulone; warto jednak dmuchać na zimne i obniżać ryzyko problematycznych reakcji alergicznych. W kosmetyczce niemowlaka nie może zabraknąć płynu myjącego, balsamu nawilżającego, kremu na ewentualne podrażnienia od pieluszek, oraz preparatów do czyszczenia oczu dziecka (najlepiej sól fizjologiczna).

2. ubrania dla niemowlaków

W dobrze skomponowane wyprawce nie może zabraknąć ubrań dla niemowlaków w odpowiedniej ilości i odpowiedniego rodzaju. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie kupować zbyt dużej ilości ubranek. W pierwszym roku życia dziecko szybko rośnie i może okazać się, że nie zdążymy nacieszyć się niektórymi z zakupionych ciuszkami. Często zdarza się, że przyszli rodzice komponują piękną, obfitą wyprawkę na którą składa się mnóstwo ubranek w wersji dla noworodka, a potem… nie są w stanie ich wszystkich użyć. W szafie nie powinno zabraknąć kilku sztuk body (zarówno z krótkim, jak i z długim rękawem), pajacyków, półśpioszków, śpioszków oraz kaftaników. Poleca się tak skomponować wyprawkę, aby można było wyróżnić 5-6 sztuk każdego z powyższych rodzajów garderoby. Taka ilość powinna wystarczyć.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że można wyróżnić kilka cech ubranek dla niemowlaka, które dotyczą zarówno wersji noworodkowej, jak i nieco większych rozmiarów. Po pierwsze, należy wybierać produkty uszyte ze stuprocentowej bawełny. Kolejną cechą jest obecność zatrzasków. Nie tylko ułatwią przebieranie maleństwa, ale pozwolą też na sprawną zmianę pieluszki i inne zabiegi pielęgnacyjne. 

3. akcesoria

Oprócz ubrań dla niemowlaków w wyprawce nie może zabraknąć również kilku ważnych akcesoriów. Oczywiście można je mnożyć i, w zależności od aktualnych potrzeb, stale powiększać listę. Tutaj skupmy się jednak na najważniejszych elementach. Zaliczamy do nich:

  1. a) akcesoria do przewijania (przewijak);
  2. b) akcesoria do kąpieli (ręczniki z kapturem, wanienka)
  3. c) akcesoria do karmienia (smoczki, butelki oraz podgrzewacze butelek)

Kiedy wybrać się na zakupy?

Wyprawkę dla noworodka najlepiej skomponować przed porodem. Jeśli chodzi o ubranka, to w zupełności na początek wystarczą nam zapasy na pierwsze trzy miesiące życia. Po tym czasie rozsądnie oszacujemy, ile ubrań dla niemowlaków potrzebować będziemy w kolejnych miesiącach życia dziecka. Przed narodzinami warto zadbać również o akcesoria niezbędne do pielęgnacji i karmienia. Na samym starcie są one dużo ważniejsze niż ubranka w większych rozmiarach, dlatego to na nich warto skupić się w pierwszej kolejności. Na zapas możemy kupić takie produkty jak ręczniczki, większa wanienka, kremy, oliwki, gąbki, myjki, pieluszki, butelki do karmienia.