Mieszkania w Warszawie - nowe czy z rynku wtórnego?

Mieszkania w Warszawie – nowe czy z rynku wtórnego?

Osoby, które współcześnie chcą zamieszkać “na swoim”, usamodzielnić się i wreszcie związać się z jednym miejscem na stałe mają nie lada orzech do zgryzienia, zwłaszcza mieszkając w stolicy naszego kraju. Rynek nowych mieszkań w Warszawie kwitnie, a nowi deweloperzy pojawiają się na nim niemal na porządku dziennym, a w dodatku do wyboru jest jeszcze opcja kupna mieszkania z rynku wtórnego (a zatem lokum, które ktoś prywatny sprzedaje, najczęściej już nie w stanie deweloperskim). Która z opcji okaże się korzystniejsza dla nas i która dopasuje się do naszych konkretnych potrzeb? Na opisaniu tego skupimy się w naszym artykule.

Zalety i wady nowych mieszkań w Warszawie

Zaczynając nietypowo, bo od wad należy wspomnieć, że nowe mieszkania w Warszawie są drogie. Nie ma co się oszukiwać – chcąc zakupić lokum od dewelopera musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, a dodatkowo doliczyć do tego koszt remontu, czynsz, który i tak będziemy musieli płacić oraz wyposażenie. To właśnie cena jest czynnikiem, który bardzo często odstrasza ludzi – zwłaszcza tych o okrojonym budżecie – od zakupu. Nowe mieszkania to jednak również zalety, którym nie sposób zaprzeczyć. Kupując je bowiem:

  • jesteśmy pierwszymi lokatorami – w związku z tym, że jesteśmy pierwszymi osobami, które wprowadzają się do danego mieszkania, możemy mieć pewność, że nie posiada ono ukrytych wad – aby jednak jeszcze bardziej się w tym utwierdzić, po prostu zadbajmy o odpowiedni jego odbiór.
  • robimy wszystko “po swojemu”nowe mieszkania w Warszawie, zwłaszcza te kupowane w tak zwanym “stanie deweloperskim” pozwalają nam urządzić się po swojemu. Sami decydujemy o wszystkich aspektach, włącznie z kolorem ścian i rodzajem podłoża. Sami też dobieramy aranżację pod własne potrzeby – nie musimy się więc godzić na rozwiązania wdrożone przez poprzedniego właściciela (gdyż tego, najzwyczajniej w świecie, nie było).
  • mamy pewność co do sąsiadów – jako że nowe mieszkania są zwykle nieco droższe, nie każdy może sobie na nie pozwolić i choć ludzie są różni, zazwyczaj ci dysponujący gotówką wystarczającą do zakupu nowego mieszkania są bezkonfliktowi i szukają tego, co my – spokoju i przyjaznego miejsca do mieszkania.
  • decydujemy się na najwyższy standard – nowe mieszkania w Warszawie mają to do siebie, że powstają w zgodzie z najwyższymi standardami. To jeden z ich głównych plusów. Strzeżone osiedla, parkingi imienne czy wysokiej jakości okna – to tylko wybrane ich aspekty.

Rynek wtórny – czy warto?

Z drugiej strony tego wszystkiego, nieco w opozycji do nowych mieszkań w Warszawie, mamy rynek wtórny, na którym ludzie sprzedają uprzednio zakupione mieszkania. Część z nich pochodzi od dewelopera, to prawda – wtedy jednak mamy do czynienia ze sprzedażą, najczęściej na niekorzystnych dla kupującego warunkach finansowych. Zdecydowana większość to jednak mieszkania w nieco starszych blokach (lub kamienicach). Główną ich wadą jest to, że w tego typu mieszkaniach sąsiedztwo jest dość “niepewne” – jako że są tańsze, wprowadza się tam każdy. Mieszkania w Warszawie - nowe czy z rynku wtórnego?Kolejną sprawą są możliwe usterki w mieszkaniu – nie pochodzi ono prosto od dewelopera, więc może posiadać uchybienia spowodowane przez jego poprzednich mieszkańców. Poza tym wszystkim musimy liczyć się z tym, że pojawi się pytanie związane z tym, “dlaczego ktoś takie mieszkanie sprzedaje”. Główną jego wadą jest to, że tak naprawdę odpowiedź na nie poznajemy dopiero po zamieszkaniu, często po jakimś czasie. Mimo wszystko jednak skorzystanie z rynku wtórnego to również ogrom zalet, w tym:

  • atrakcyjna cena – mieszkania z rynku wtórnego niemal zawsze są tańsze od tych pochodzących “z pierwszej ręki”. Niemal, bo na świecie jest mnóstwo ludzi próbujących wcisnąć nam je drożej. Dlatego też musimy na to uważać.
  • duży wybór, dobra lokalizacja – mieszkań z rynku wtórnego jest po prostu więcej, niż tych z pierwszej ręki – dlatego też mamy większy wybór, jeżeli chodzi o ich lokalizację, która jest jednym z kluczowych aspektów – zwłaszcza, że w mieszkaniu spędzimy kolejne lata swojego życia.
  • niższy czynsz – dobra cena ma swoje odzwierciedlenie również w czynszu. O starsze bloki spółdzielnie nie dbają tak, jak o nowe mieszkania – dlatego też ich koszty administracyjnie są znacznie niższe, adekwatnie do niższego standardu.
  • zorganizowana wspólnota – wspólnota w starszych mieszkaniach działa już od dawna i mamy pewność, że robi to dobrze, a ludzie są z niej zadowoleni – dlatego też możemy liczyć na jej wsparcie.

Zobacz również:

 

Podsumowanie

Decydując się na zakup mieszkania stajemy przed wyborem – albo pójdziemy w stronę nowych mieszkań w Warszawie, albo zdecydujemy się na coś pochodzącego z rynku wtórnego. Oba rozwiązanie mają swoje wady i zalety, choć jedną z rzeczy decydujących może być w tym przypadku po prostu budżet, jakim dysponujemy. Pamiętajmy, aby wszystko doskonale przemyśleć i, co najważniejsze, dane mieszkania oglądać “na żywo”, porównywać, a przede wszystkim nie podejmować decyzji bez posiadania jakiegokolwiek porównania. To jest kluczowe i znacznie ważniejsze, niż cena.