Lampy wiszące – funkcje, style

    Kształt lampy wiszącej może być bardzo różnorodny: od standardowych geometrycznych rodzajów kul, kwadratów, półkuli i stożków, po najbardziej nieoczekiwane i różnorodne formy, w tym z otworami przelotowymi. W zależności od wyglądu lampy wiszącej i użytych materiałów, światło może z niej rozchodzić się na różne sposoby. Na przykład, jeśli mamy lampę wiszącą z metalowym kloszem w kształcie stożka, światło okaże się punktowe, skierowane ściśle w dół. Jeśli pożądane jest, aby nie przyciemniać pokoju, a światło powinno być rozmieszczone w całym pokoju, lepiej wybrać lampy wiszące z przezroczystymi kloszami lub sferyczne.

Funkcje lamp wiszących

Najczęściej lampy wiszące służą do oświetlania określonego obszaru, takiego jak stół roboczy lub jadalny. Do innych pomieszczeń i celów, jako żyrandole wybiera się lampy sufitowe, z których światło jest równomiernie rozprowadzane. Istnieją wyjątki. Tak, więc do sypialni można zastosować lampy wiszące w formie kuli z lekkim papierowym kloszem lub lampy wiszące imitujące antyczne lampy lub świeczniki. Często stosuje się je we wnętrzach w stylu rustykalnym.

Lampy wiszące można rozróżnić metodą mocowania do sufitu:

  • Uchwyty, które są zamontowane na drucie
  • Urządzenia przymocowane łańcuchem
  • Uchwyty, które są montowane za pomocą pręta, czyli zwykłej metalowej rurki.

Te ostatnie są bardziej odporne, ponieważ metalowa rurka nie jest tak elastyczna i mobilna jak łańcuch lub drut. Jednak wadą montażu na drążku jest to, że trudniej jest wyregulować długość różnicy od sufitu do podłogi. Wysokie lub odwrotnie zbyt niskie sufity wymagają wybrania lampy wiszącej ze względu na możliwość określenia strefy oświetlenia przy zmianie wysokości zawieszenia. Ponadto, jeśli umieści się haczyk lub okrąg w pobliżu głównego elementu lampy, można stale zmieniać wysokość, w zależności od wymaganego obszaru oświetlenia.

W zależności od rodzaju montażu sufitowego lampy wiszące dzielą się na:

  • Reflektory – są montowane w jednym punkcie
  • Listwa mocująca – takie lampy mają wydłużone, prostokątne mocowanie. Są używane, gdy trzeba oświetlić duży obszar, na przykład blat barowy lub długi stół jadalny
  • Okrągły uchwyt – rzadziej spotykany. Gdy liczne druty są przymocowane do sufitu za pomocą pręta w kształcie koła. Okrągłe mocowanie jest zwykle stosowane, jeśli lampa jest ciężka i nieporęczna, dlatego do jej utrzymania potrzeba kilku drutów. Albo też, w przypadkach, w których istnieje kilka lamp wiszących, ale powinny one być umieszczone blisko siebie i zamontowane w pobliżu, aby zwiększyć obszar oświetlenia;
  • Nieharmonijne mocowanie. Zwykle jest to kilka lamp, często różnej długości, montowanych na suficie w losowej kolejności, wybranej przez właściciela. Ta metoda jest najczęściej stosowana w stylach loft i high-tech.

Teraźniejszość to epoka postmodernizmu będąca mieszanką stylów

Klasyczny styl w projektowaniu lamp wiszących dyktuje przede wszystkim efektywność. Piękna konstrukcja, szlachetna metalowa obudowa, eleganckie szklane wisiorki to cechy klasycznego stylu. Zasadniczo klasyczne lampy wiszące nawiązują do żyrandoli, ale są całkowicie ukryte pod abażurem lub kloszem. Najczęściej lampy wiszące są stosowane we wnętrzach wykonanych w stylach orientalnych, w których żyrandole nie są odpowiednie.

   Nowoczesny. Obecnie gładkie zakrzywione linie, motywy kwiatowe, materiały o bogatych możliwościach dekoracyjnych: kamień naturalny, metal, witraże wypełniają designerskie przedmioty tajemnym znaczeniem. Często nowoczesna lampa jest indywidualnym dziełem autora, a nie przedmiotem masowej produkcji. Nowoczesne oprawy mają bardzo zróżnicowany kształt, rozmiar i wystrój: ogromne wiszące metalowe płytki z płaskim szklanym kloszem, miniaturowe lampy wykonane z lekkiego szczotkowanego metalu, obracające się we wszystkich kierunkach, przypominające reflektory itp. Poczyniono nowy krok w rozwoju technologii oświetlenia wewnętrznego, gdy pod koniec lat 70 zaczęto produkować lampy halogenowe do lamp wiszących. Te lampy najczęściej występują w stylu hi-tech. Ich kompaktowe wymiary są szeroko stosowane w różnych formach wyposażenia wnętrz prywatnych i publicznych. W ultranowoczesnym stylu częściej stosuje się lampy sufitowe, które nie wyróżniają się, nie przeszkadzają i nie rozpraszają uwagi, ale są też lampy wiszące w dziwacznych minimalistycznych wzorach.

   Art Deco. Przy projektowaniu urządzeń aktywnie wykorzystywane są różne kształty geometryczne. Art Deco wykorzystuje drogie wykończenia.

   Styl roślinny ma swoje korzenie w epoce secesji. Stylizowane w tym stylu lampy wiszące przypominają kształtem kwiat, pączek lub liście roślin. Modele florystyczne mogą stworzyć atmosferę w stylu Prowansji.

   Hi-tech. Otwartość strukturalna, włączenie w wizualny zakres rur, kształtek, kanałów, złożona struktura przestrzeni, ulubione materiały: metal, szkło, beton. Styl etniczny inspirowany kulturą krajów egzotycznych. Świecące maski, abażury w postaci odłamków gliny lub wiklinowe przybory są teraz gotowe do zastosowania obok nowych technologii.

W porównaniu do żyrandoli, lampy wiszące zostawiają więcej miejsca na kreatywność i design, pomagają uczynić wnętrze bardziej różnorodnym, ruchomym i bardziej nowoczesnym. Koszt lamp wiszących różni się w zależności od użytych materiałów, wielkości i producenta.