Kwas hialuronowy – eliksir młodości

Kwas hialuronowy jest również nazywany „eliksirem młodości” z uwagi na jego szerokie zastosowanie i niezwykłe efekty, które można za jego pomocą uzyskać. Jest używany nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w leczeniu chorób nowotworowych, chorób oczu, wątroby, czy stawów. Kobiety i mężczyźni coraz częściej decydują się na zabiegi z jego użyciem. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej substancji?

Po co jest nam potrzebny kwas hialuronowy?

Występuje naturalnie w organizmie człowieka w postaci hialuronianu sodu. Można go znaleźć w mazi stawowej, oku, skórze, naczyniach krwionośnych, a także w płynach ustrojowych. Jego zadaniem jest wiązanie wody. Niestety z wiekiem jego ilość w organizmie się zmniejsza, stąd np. zauważalna utrata jędrności skóry, stąd coraz większa popularność kremów, maści, zastrzyków, czy tabletek z kwasem hialuronowym.

Zastosowanie kwasu w kosmetyce

To najpopularniejsze zastosowanie tej substancji. Jest ona składnikiem kremów i maści odmładzających, ale znajduje również zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej. Podczas wykonywania zabiegów mających na celu opóźnienie starzenia i odmłodzenie skóry, wstrzykuje się do naskórka kwas hialuronowy. Poprawia on gęstość skóry i przywraca jej jędrność i sprężystość. Sprawdza się nie tylko na twarzy, ale również na szyi, dekolcie i dłoniach. Za jego pomocą można również zniwelować widoczność rozstępów i blizn. Działa jak naturalny wypełniacz. Wypełnia nie tylko zmarszczki, ale również pozwala wymodelować twarz, usta, brwi i nadać im pożądany kształt. Preparaty którymi wypełnia się zmarszczki mają postać elastycznego, przezroczystego żelu. Ułatwia on również gojenie się ran, oparzeń i wrzodów. Niestety jego działanie nie jest trwałe, dlatego zabiegi z jego wykorzystaniem trzeba powtarzać. W zależności od rodzaju preparatu i miejsca jego aplikacji efekty mogą się utrzymywać od 6 do nawet roku. 

Zastosowanie kwasu w ortopedii

Jako, że znajduje się on w mazi stawowej, jego zmniejszenie ( np. W wyniku starzenia, czy choroby zwyrodnieniowej) powoduje ból i dyskomfort. Medycyna znalazła możliwość zastosowania go w leczeniu chorób kości i stawów. Stosuje się wtedy wiskosuplementację, czyli zabieg polegający na uzupełnieniu ilości kwasu hialuronowego za pomocą zastrzyków. 

Zastosowanie w okulistyce

Jak już wyżej wspomniałam, zastosowaniem kwasu w organizmie jest wiązanie wody, właśnie dlatego na jego bazie produkuje się krople do oczu i płyny do soczewek kontaktowych. Łagodzą one wszelkie podrażnienia powstałe na skutek działania czynników mechanicznych, noszenia soczewek kontaktowych, czy zespołu suchego oka. Wykorzystuje się go również podczas zabiegów chirurgicznych: usuwania zaćmy, a także przy przeszczepie rogówki. Znajduje też zastosowanie w preparatach ochronnych stosowanych podczas laserowej chirurgii oka. 

Zastosowanie w ginekologii

Badania wykazały, że kwas hialuronowy pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego i przyspiesza gojenie się ginekologicznych ran pooperacyjnych. Co ciekawe, można go stosować również u większości alergików, ponieważ bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek reakcje alergiczne. 

Jak pozyskuje się kwas hialuronowy?

Kiedyś źródłem tej substancji były niestety tkanki zwierzęce, takie jak gałki oczne bydła, czy skóra rekina. Po raz pierwszy wykorzystano kwas hialuronowy w okulistyce, pozyskując go z pępowiny płodu. Jednak ze względu na to, że kwas występował w tej formie w połączeniu z innymi biopolimerami, trzeba było przeprowadzać długie i kosztowne procesy jego oczyszczenia. Ponadto o wiele częściej występowały reakcje alergiczne. Obecnie głównym źródłem kwasu hialuronowego są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Otrzymuje się je w wyniku fermentacji mikrobiologicznej. 

Jak wygląda zabieg ostrzykiwania kwasem?

Przede wszystkim przygotowuje się pacjentkę do zabiegu. Usuwa się makijaż i wszelkie zanieczyszczenia. Następnie lekarz przeprowadza ocenę stanu skóry i pyta o wszelkie oczekiwania związane z zabiegiem, dopasowuje rodzaj i gęstość użytego kwasu, pyta również o przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Po wykonaniu tych czynności skórę smaruje się kremem o działaniu znieczulającym, dzięki czemu nie trzeba się obawiać bólu związanego ze wkłuciem. Skórę ostrzykuje się przy użyciu igły kaniuli, która jest cieniutka, a uczucie podczas wkłuwania jej w skórę można porównać do ugryzienia komara. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem kwasu?

Mimo tego, że kwas jest bardzo bezpieczny, występuje naturalnie w organizmie, a skutki uboczne występują niezwykle rzadko, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Należą do nich:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • schorzenia autoimmunologiczne,
  • stany zapalne skóry (np. silny trądzik, opryszczka),
  • skłonności do powstawania blizn,
  • nadwrażliwość na kwas .

Jak postępować po zabiegu?

Efekty są widoczne praktycznie od razu, ale można się nimi cieszyć w pełni po kilku dniach, kiedy to zniknie lekkie zaczerwienienie i delikatna opuchlizna. Jednak w ciągu około dwóch tygodni po zabiegu należy unikać opalania, sauny i nagłych zmian temperatur. Efekty pomoże podtrzymać odpowiedni krem zawierający kwas hialuronowy.