kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – ratunek czy pułapka?

Zmiana kilku rat w jedną może przynieść zauważalną ulgę w comiesięcznym budżecie. Kredyt konsolidacyjny to sposób na połączenie kilku długów w jeden, aby obniżyć nasze comiesięczne zobowiązania. Tej operacji mogą podlegać niemal wszystkie rodzaje kredytów bankowych, jakie zaciągnęliśmy: kredyty hipoteczne, konsumpcyjne, zobowiązania kart kredytowych, kredyty samochodowe, odnawialne, aż po kredyty ratalne. Zmian tych kilku rat, o których musimy systematycznie pamiętać i przestrzegać terminów płatności w jedną i to mniejszą ratę wydaje się być rozwiązaniem kuszącym.

Możesz jeszcze sięgnąć po dodatkową gotówkę

Zamiana kilku zobowiązań w jedną i to zdecydowanie niższą ratę może wydawać się rozwiązaniem kuszącym. Zredukowanie liczby comiesięcznych rat i korzystanie ze stałego zlecenia może być także znaczącym ułatwieniem. Jeśli dodamy do tego, że zwykle banki zaproponują nam przy tym dodatkową gotówkę kredyt konsolidacyjny wydaje się nie mieć wad.

Wydłużenie okresu spłaty

Jeśli zdecydujesz się na obniżenie raty i skorzystanie z dodatkowych pieniędzy, musisz liczyć się z tym, że okres spłaty ulegnie zdecydowanemu wydłużeniu. To głównie stąd bierze się możliwość obniżenia raty, a nie z istotnej zmiany oprocentowania. Obiektywnie należy jednak przyznać, że część banków w przypadku konsolidacji nieco obniża oprocentowanie.

Pułapki kredytu konsolidacyjnego

W krótkim terminie obniżenie kwoty rat na pewno okaże się rozwiązaniem wygodnym. W dłuższym terminie jednak, przez wydłużenie terminu spłaty suma kosztów okaże się z pewnością wyższa. Zadziała prosty mechanizm: im dłuższy kredyt, tym wyższa suma odsetek. Na tym jednak koszty się nie kończą.

Prowizja

pożyczki-unijne-dla-firmy-ŁódzkieDodatkowym kosztem, który trzeba będzie ponieść w przypadku ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest prowizja. Banki to nie instytucje charytatywne. Tak, jak w przypadku zwykłych kredytów bank pobierze prowizje za przyznanie kredytu, a czasem (choć to nie reguła) także prowizje za przedterminową spłatę uprzedniego zobowiązania. W przypadku kredytów zabezpieczonych hipoteką ponownie poniesiemy koszty wyceny nieruchomości, pracy notariusza i wpisu do hipoteki. Nie dość na tym, pamiętać należy, ze banki pobierają prowizje od kwoty udzielonego kredytu. Jeśli zdecydujemy się na spłatę wcześniejszych zobowiązań, zdecydujemy się na dobranie gotówki prowizję zapłacimy od całości kwoty. Co więcej, gdybyśmy po jakimś czasie ponownie zdecydowali się na dobranie gotówki wiązać się to będzie ze spłatą zobowiązania wcześniejszego i dopiero uzupełnieniem znów zapłacimy prowizje od całości zobowiązania.

Zobacz ofertę:

Co, jeśli nie kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne adresowane są do osób, które nie radzą sobie ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że nie są jednym sposobem na poradzenie sobie z finansowymi trudnościami. Jeśli mamy przejściowe trudności, warto rozważyć poproszenie banku o karencję w spłacie (zawieszenie raty kapitałowej) lub wakacje kredytowe czyli zawieszenie raty kapitałowo- odsetkowej.