Warto zdawać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do komputerów przeznaczonych tylko i wyłącznie do korzystania…
Jak wykonać plac zabaw dla dzieci?
Jak wykonać plac zabaw dla dzieci? Place zabaw to ważny element każdego rejonu, w którym mieszkają dzieci. Potrzebne są zarówno pomiędzy blokami, jak i przy domkach jednorodzinnych. Jak wykonać plac zabaw dla dzieci?
Bezpieczna nawierzchnia to podstawa
Na placach zabaw spotkać możemy bardzo różne rodzaje nawierzchni. Najczęściej będą to:
- Nawierzchnie sztuczne,
- Naturalna kora lub wióry
- Piasek,
- Żwir.
- Trawa.
Nawierzchnie sztuczne mają tę wielką zaletę, że zaprojektowane są specjalnie na potrzeby placów zabaw. Oznacza to, że zazwyczaj będą wystarczająco miękkie i sprężyste, by amortyzować upadki w przypadku potknięć lub ześlizgnięcia się z urządzeń.
Naturalna kora również świetnie amortyzuje upadki, a do tego nie obciąża środowiska i szybko oddaje do ziemi wodę po opadach. Trzy centymetry grubości kory to wystarczająca grubość by zagwarantować dzieciom bezpieczeństwo.
Piasek i żwir to lubiane przez dzieci nawierzchnie, umożliwiające zabawę przypominającą tą, która odbywa się zazwyczaj w piaskownicy. Taka nawierzchnia łączy więc dwa w jednym, jednak ma swoje wady. Trudno zachować higienę podłoża, może ono też być spłycane przez na przykład przenoszenie piasku przez dzieci. Wówczas warstwa podłoża spłyca się i gorzej amortyzuje upadki.
Trawa niezbyt dobrze amortyzuje upadki, dlatego nie nadaje się pomiędzy wysokie urządzenia. Za to wygląda estetycznie i szybko odprowadza wody opadowe do ziemi. Niestety jeśli plac jest często użytkowany trwa będzie szybko wydeptywana i będzie trzeba ją uzupełniać.
Urządzenia na place zabaw
Każdy plac zabaw wyposażony musi być w odpowiednie urządzenia. Powinny one posiadać wszelkie atesty używane zarówno w naszym kraju, jak i w Unii Europejskiej. Jest to gwarancją bezpieczeństwa bawiących się na placu dzieci.
Najczęściej spotykane urządzenia na placach zabaw to:
- Huśtawki
- Karuzele
- Trampoliny
- Domki,
- Zjeżdżalnie,
- Ścianki wspinaczkowe,
- Liny.
Każde z tych urządzeń wspiera koordynację ruchową oraz pozwala ćwiczyć rozwój motoryki dużej. Wspólne korzystanie z urządzeń pozwala natomiast na rozwój umiejętności społecznych dziecka. Dobrze jest więc, jeśli chociaż niektóre znajdują się na placu zabaw, który wykonujemy.
Huśtawka na plac zabaw
Bardzo ważnym etapem jest wybór huśtawki na plac zabaw. Istnieją bardzo różne rodzaje huśtawek, więc wybór może być trudny. Należy dobrać huśtawki do wieku dzieci jakich spodziewamy się na naszym placu zabaw.
Najpopularniejsze rodzaje huśtawek na placach zabaw to:
- Huśtawki wagowe,
- Huśtawki wahadłowe.
Huśtawki wagowe oparte są na bardzo prostej konstrukcji. Zwane są także huśtawką na desce. Jest tak dlatego, że w swojej podstawowej formie mogą być po prostu deską położoną na kamieniu lub pieńku. Do zabawy potrzebna jest dwójka dzieci. Każde z nich siada na przeciwległym końcu i odbijają się od podłoża naprzemiennie, wprawiając urządzenie w ruch.
Taką huśtawkę bardzo łatwo można więc wykonać samodzielnie. Jednak dla uczęszczanych placów zabaw lepiej zakupić huśtawkę wagową z atestem, która zapewni dzieciom bezpieczeństwo.
Huśtawki wahadłowe są nieco bardziej skomplikowane. Składają się z wysokiego stelaża, na którym zawieszona jest lina lub łańcuch, na których wisi siedzisko. Zdecydowanie odchodzi się już od popularnych kiedyś siedzisk tworzonych z opon. Są nieergonomiczne, niewygodne i przede wszystkich wykonane z materiałów, które nie są bezpieczne dla dzieci. Dużo bezpieczniejsze jest nawet zwykłe otwarte siedzisko typu deska. Dla mniejszych dzieci lepiej sprawdzi się natomiast siedzisko zabudowane. Popularne ostatnio są także siedziska typu bocianie gniazdo. Składają się one z dużego okręgu, wewnątrz którego znajduje się duże siedzisko z liny. Na takich huśtawkach dzieci mogą się kłaść. Delikatnie bujać na nich można już nawet bardzo małe dzieci.
Karuzela na placu zabaw
Kolejnym popularnym urządzeniem są karuzele na place zabaw. Przy wykonywaniu naszego placu zabaw warto się w takie urządzenie zaopatrzyć. Są to zazwyczaj bardzo proste konstrukcje, napędzane siłą mięśni rodziców i dzieci. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować szybkość, z jaką karuzela się kręci. Daje to możliwość dostosowania prędkości do wieku, możliwości i predyspozycji danego dziecka.
Trampoliny na place zabaw
Trampoliny na place zabaw to coś, czego nie może na naszym placu zabraknąć, jeśli ma się okazać prawdziwym hitem. W przypadku większych przedsięwzięć można zdecydować się na postawienie dużej trampoliny na stelażu z zabezpieczającą siatką. Ale na rynku dostępne są także mniejsze trampoliny przeznaczone dla place zabaw właśnie.
Mogą to być niewielkie kwadraty lub okręgi do umieszczenia na ziemi. W obudowie wbudowana jest niewielka trampolina pozwalająca na delikatne odbicie. Wystarcza ono by stymulować rozwój koordynacji ruchowej i motoryki dużej u dzieci w każdym wieku.
Kolejną wersją trampoliny na placach zabaw są malutkie trampoliny, z których wykonać można prosty szlak. Zazwyczaj znajdują się one na niewielkim podwyższeniu i mają bardzo delikatne odbicie, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania – wszystko zależy od producenta parków trampolin.
Inne urządzenia
Jeśli dotychczas wymienione urządzenia nie wystarczą, można rozważyć dodanie do wykonywanego placu zabaw inne popularne rozwiązania, takie jak domek, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa lub liny, a nawet siłownie zewnętrzne.