Jak wybrać komputer dla graczy?

Warto zdawać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do komputerów przeznaczonych tylko i wyłącznie do korzystania z pakietu biurowego czy przeglądania internetu, komputer dla graczy jest zaawansowanym urządzeniem z bardzo wydajnymi podzespołami. Nie wszyscy mają świadomość, że miłośnicy wirtualnej rozrywki mają możliwość samodzielnego dobrania wszystkich istotnych komponentów, do których należy zaliczyć procesor, kartę graficzną czy płytę główną. 

Ponadto w przypadku, gdy samodzielny montaż lub dopasowanie do siebie poszczególnych elementów będzie zbyt skomplikowane lub czasochłonne, można podjąć decyzję o zakupie gotowego komputera do gier. Trzeba jednak mieć świadomość, że wybranie złożonego już w sklepie zestawu, powoduje, że zadaniem użytkownika będzie tylko i wyłącznie podłączenie urządzeń peryferyjnych, a także zainstalowanie swoich ulubionych gier.

Podzespoły do komputera PC

Nie wszyscy wiedzą, że producenci poszczególnych elementów, które wchodzą w skład komputerów gamingowych przynajmniej raz na trzy miesiące decydują się wypuścić nowe podzespoły PC. Cały czas zmieniają się zatem możliwości, a także ceny. Osoby, które kupują komputer dla graczy raz na kilka lat muszą zwrócić szczególną uwagę praktycznie na każdy z elementów, by dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru.

Jakie cechy musi mieć komputer gamingowy?

Komputer dla graczy musi koniecznie posiadać przynajmniej 4-rdzeniowy procesor, dodatkowy, szybki dysk SSD, dobre chłodzenie podzespołów komputera, markowy zasilacz o mocy dostosowanej do pozostałych komponentów, dobre chłodzenie podzespołów komputera, płytę główną do gier, która będzie dopasowana zarówno do procesora, jak i pamięci RAM, wydajną kartę graficzną GeForce GTX/RTX albo Radeon RX.

Jaki procesor wybrać do komputera gamingowego?

Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna zdecydowana większość procesorów była w stanie obsłużyć tyle wątków, ile miała rdzeni. Obecnie przede wszystkim dzięki technologii Hyper Threading dochodzi do sytuacji, gdzie dwurdzeniowy procesor Intel Pentium Gold G5620 jest w stanie obsłużyć nawet cztery wątki. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że wspomniana liczba powinna być absolutnym minimum jeżeli chodzi o komputer dla graczy. Należy bowiem wiedzieć, że przy wykorzystywaniu procesora o dwóch rdzeniach, jest możliwość, że najnowsze gry nie będą działały płynnie nawet w najniższych możliwych rozdzielczościach. Osoba, która zatem planuje kupić komputer dla graczy i chce, by urządzenie służyło przynajmniej przez kilka następnych lat, powinna rozważyć wydajniejsze i droższe rozwiązanie. Graczom, których celem jest uruchomienie najnowszej gry przynajmniej na średnich ustawieniach graficznych, rekomendowane jest zdecydowanie się na procesor o 4 rdzeniach, a także 4 wątkach. Doskonałym przykładem może być  Intel Core i3-9100F czy AMD Ryzen 3 3200G.

Warto także zaznaczyć, że obecnie w sprzedaży dostępne są również procesory gamingowe o sześciu czy ośmiu rdzeniach np. AMD Ryzen 7 3800X czy Intel Core i5-9600K. Jest do bardzo wydajny sprzęt, który doskonale zda egzamin także przy wideo, obróbce graficznej czy streamowaniu. Należy również uwzględnić, że każda jednostka powyżej wspomnianych wartości przeznaczona jest do zastosowań półprofesjonalnych.

Trzeba także pamiętać, że w przypadku, gdy poszczególne podzespoły będą od siebie odstawały wydajnością, mogą nawzajem siebie osłabiać. Doskonałym przykładem może być sytuacja, gdy dana osoba korzysta z mało wydajnego procesora, nie zostanie wtedy wykorzystania maksymalna możliwość najnowszej karty graficznej. Rekomendowane jest zatem rozłożenie budżetu na komponenty z bardzo podobnej półki jakościowej.

Jaką kartę graficzną do gier wybrać?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wybierając kartę graficzną należy sugerować się oznaczeniem producenta, a także ilością zamontowanej pamięci graficznej.

Oznaczenie producenta

Pierwszą kwestią będzie oznaczenie producenta. W przypadku modeli GeForce będzie to skrót RTX lub GTX. Przykładem może być model GeForce RTX 2070 lub GeForce GTX. Z kolei najnowsze karty Radeon będą miały w swojej nazwie RX np. AMD Radeon RX 580.

Ilość zamontowanej pamięci graficznej

Drugim bardzo istotną i miarodajną kwestią jeżeli chodzi o komputer dla graczy będzie ilość zamontowanej pamięci graficznej. Należy mieć świadomość, że już w poprzednim roku zdecydowana większość gier w swoich minimalnych wymaganiach sprzętowych miały wspomniane 2 GB dostępne na karcie graficznej. Z kolei obecne gry w rekomendowanej konfiguracji sugerują 4 albo nawet 6 GB. Warto również wspomnieć, że przy wyższych rozdzielczościach np. 4K lub 1440p, będzie to przynajmniej 8 GB. Osoby, których celem będzie zbudowanie zestawu na lata powinny zainteresować się takimi kartami, jak AMD Radeon RX 5700 czy NVIDIA GeForce RTX 2080.

Karta graficzna do gier w 4K

Z kolei do gry w jakości 4K albo na połączonych monitorach konieczna będzie topowa karta graficzna np. AMD Radeon RX 5700 czy NVIDIA GeForce RTX 2080. Osoby, które interesują najwyższe ustawienia powinny zainteresować się połączeniem dwóch takich modeli w trybie SLI/CrossFire.