Jak urządzić profesjonalny gabinet kosmetyczny?

Odpowiednio urządzony gabinet kosmetyczny powinien być nie tylko świetną i estetyczną wizytówką prowadzonej działalności, ale także musi być praktyczny i spełniać wszystkie wymagania sanitarne. Przed przyszłym właścicielem stoi więc nie lada zadanie. Oprócz pięknego, cieszącego oko i przyciągającego klientów wnętrza musi zadbać też o praktyczność rozwiązań zastosowanych w salonie i maksymalną higienę. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy urządzaniu salonu kosmetycznego i co stanowi klucz do sukcesu naszej działalności?

Praktyczne meble i pozostałe wyposażenie

Najważniejszą kwestią jest rozważenie tego, jakie usługi będą wykonywane w salonie. Stanowi to punkt wyjścia do zakupu najważniejszych mebli i narzędzi, którymi będziemy posługiwać się w codziennej pracy. Już na wstępie warto wyjść z założenia, że lepiej jest inwestować w dobrej jakości sprzęty, dzięki którym nie tylko łatwiej będzie nam wykonywać zabiegi, ale także będziemy mieć pewność, że są one świadczone na wysokim poziomie. W tym więc zakresie nie warto oszczędzać, gdyż może to negatywnie odbić się na jakości, a na starcie konieczne jest przekonanie klienta, że jest to gabinet kosmetyczny, do którego warto wracać po profesjonalne usługi. Oprócz sprzętu do zabiegów niezbędne są też meble w postaci szafek i witryn. W pierwszych przechowamy zapasy używanych specyfików. Dzięki witrynie natomiast będziemy mogli wyeksponować kosmetyki, z których korzystamy podczas zabiegów. Oprócz tego warto zainwestować w estetyczny, mobilny przybornik np. z połączenia stali i szkła, który ułatwi pracę i do tego będzie świetnie się prezentował. Jeżeli wymaga tego specyfika świadczonych usług, nie możemy zapomnieć o taboretach kosmetycznych, które muszą być funkcjonalne i ergonomiczne, by zapewnić komfort klientowi.

Profesjonalny fotel kosmetyczny

Fotel kosmetyczny stanowi punkt gabinetu, w którym klient bez wątpienia będzie spędzał najwięcej czasu. Z tego względu konieczne jest zapewnienie mu maksymalnego komfortu. Trudno wyobrazić sobie gabinet kosmetyczny bez profesjonalnego i wygodnego fotela.https://www.och-beauty.pl/oferta/manicure-warszawa-ochota/ Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnym poziomie mobilności, a co za tym idzie mocno różniących się ceną. Do wyboru mamy fotele standardowe, hydrauliczne i elektryczne. Trudno zaprzeczyć, że najlepszym wyborem byłby zakup fotela elektrycznego, który zapewnia możliwość łatwej i szybkiej manipulacji ustawieniami na wielu płaszczyznach. Dzięki takiemu sprzętowi bez problemu ustawimy fotel tak, by postawa klienta nie obciążała jego kręgosłupa, szyi i nóg. Podczas zabiegów wymagających czasu, takich jak depilacja, masaże, czy różnego rodzaju zabiegi na twarz nie powinno dochodzić do sytuacji, w której klient nie czuje się komfortowo i jak najszybciej chce zejść z fotela. Nowoczesne fotele kosmetyczne umożliwiają skonfigurowanie ustawienia w taki sposób, by wyeliminować ryzyko drętwienia pleców czy kończyn.

Estetyka wnętrza i tworzenie nastroju

Jeżeli wybór wyposażenia, niezbędnych narzędzi i fotela mamy już za sobą, kolejną sprawą jest zapewnienie klientowi pozytywnych estetycznych wrażeń z wizyty w gabinecie. O tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie po wejściu do pomieszczenia, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nasz gabinet kosmetyczny musi więc nie tylko zachęcać klienta do tego, by zdecydował się na zabieg, ale także skłonić do tego, by ponownie wracał w to wyjątkowe miejsce kojarzące się z odnową i relaksem. Postawmy więc przede wszystkim na spójność. Wybierając kolor i styl ścian, dodatków i mebli kierujmy się harmonią. Jeżeli gabinet jest dość mały, dobrze jest stawiać na jasne barwy, które optycznie go powiększą. Dużą rolę w kreowaniu nastroju i atmosfery odgrywa dobrze dobrane oświetlenie. Ten punkt nie może więc zostać pominięty. Dla komfortu klientów dobrze jest też zorganizować kącik z wygodnym fotelem lub niewielką sofą i stolikiem na gazety, gdzie będzie on mógł poczekać na swoją kolej i zrelaksować się już na samym wejściu. Ostatnią rzeczą, o jakiej warto pomyśleć, jest zapewnienie w salonie przyjemnego zapachu. Powitanie gościa na wejściu przyjemnym dla nosa aromatem jest zdecydowanie w dobrym tonie. By urozmaicić odrobinę nasz gabinet kosmetyczny, możemy zdecydować się też na dodanie do wystroju żywych roślin, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne i przyjazne w odbiorze.

Podstawowe wymagania sanitarne

Urządzając gabinet kosmetyczny, nie możemy zapomnieć o podstawowych wymogach, które nakłada na naszą działalność sanepid. Konieczne jest więc zapoznanie się z wytycznymi, bez których wystartowanie z usługami będzie niemożliwe. Należy to zrobić w pierwszej kolejności, by uniknąć rozczarowań i problemów w dalszych etapach uruchamiania gabinetu. Kwestią kluczową jest bowiem zapewnienie przyszłym klientom i pracownikom bezpiecznych warunków do wykonywania zabiegów i pracy. Salon zawsze musi też świecić czystością, a zachowanie standardów higieny powinno stać na najwyższym poziomie. Żaden z klientów nie wróci bowiem do miejsca, gdzie nie dba się o czystość i porządek.