Jak podwyższyć stół?

Jak podwyższyć stół?

Trudno wyobrazić sobie dom bez stołu. Nawet kiedy zmieniamy wystrój pokojów, rzadko decydujemy się wymienić i stół. Często zdecydujemy się raczej poddać go pewnym przeróbkom. Tak może być na przykład wtedy, gdy po wymianie innych mebli stół nagle okazuje się być za niski. Jak podwyższyć stół?

Jaka jest idealna wysokość stołu?

Zanim zabierzemy się za podwyższanie naszego stołu, musimy dowiedzieć się jaka jest jego optymalna wysokość. Co ważne, nie liczą się tu wyłącznie nasze indywidualne preferencje. Stół zbyt niski lub zbyt wysoki nie będzie bowiem ani wygodny, ani korzystny dla naszego zdrowia. Nie możemy więc przesadzać w żadną stronę.

Optymalna wysokość stołu zamykać się będzie pomiędzy wysokością 72, a 80 centymetrów. Stoły w tym przedziale pasować będą do większości krzeseł, a także uwzględniają osoby o najbardziej popularnych wzrostach. Jeśli jednak stanowimy osobę dużo niższą lub wyższą niż średnia, to zmiana wysokości stołu może być dobrym pomysłem, który znacząco poprawi komfort naszego codziennego życia.

Jak podwyższyć stół?

Jest kilka sprawdzonych sposobów na podwyższenie stołu. Niektóre to typowe „zrób to sam”, inne wymagać będą zakupu specjalistycznych produktów. Bez wątpienia jednak każdy znajdzie wśród nich rozwiązanie na miarę własnych chęci czy też możliwości.

Nóżki do łóżka

Nóżki do łóżka to bardzo szybki i prosty sposób na podwyższenie stołu, kiedy nie mamy czasu lub chęci na majsterkowanie. Takie nóżki możemy kupić w Internecie na popularnych portalach aukcyjnych lub w stacjonarnych sklepach z meblami. Ich główne przeznaczenie to podnoszenie ramy łóżka, która w przeciwnym wypadku spoczywałaby bezpośrednio na podłodze. Jednak bez problemu możemy wykorzystać je także do podwyższenia stołu.

Ważne jest jednak żeby zwrócić uwagę, by zakupić zestaw nóżek, który bez problemu udźwignie wagę naszego stołu. Choć łóżka nie należą do najlżejszych mebli, więc takie nóżki powinny mieć bardzo duży udźwig, to lepiej sprawdzić dokładnie czy będą pasować do naszego stołu, niż spotkać się z przykrą niespodzianką w postaci uszkodzonych mebli.

Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że sprawdzać się będzie praktycznie przy każdym rodzaju stołu, niezależnie od materiału, z jakiego został on wykonany. Jeśli chodzi o wady, to nie jest to rozwiązanie szczególnie estetyczne. Takie nóżki rzadko bywają bardzo ładne. Poprawić sytuację możemy malując je na kolor współgrający z oryginalną barwą stołu.

Wymiana nóg

Kolejne rozwiązanie jest dużo bardziej drastyczne i wymaga zdecydowanie więcej pracy. Chodzi o wymianę całej nóżki stołu. Lub nóg – jeśli stół ma ich więcej. To rozwiązanie sprawdzi się więc szczególnie wtedy, gdy i tak mebel wymaga renowacji. Kiedy stare nogi są zniszczone i wymagają naprawy, albo dawny wygląd stołu po prostu nam się znudził, to dobry moment na zainstalowanie nowych, wyższych nóg. W ten sposób i podwyższymy stół, i odświeżymy stary mebel nadając mu zupełnie nowy wygląd.

Wymiana blatu

Może być jednak tak, że to właśnie nogi są główną atrakcją stołu. Zwłaszcza w przypadku antyków to właśnie nogi często są bogato zdobione, a czasem wręcz nawet rzeźbione. Nie do pomyślenia byłoby usunięcie ich z tak trywialnego powodu jak podwyższanie stołu.

W takim wypadku warto przyjrzeć się jak wygląda blat. Choć stare stoły często budowane są z solidnego drewna, to właśnie blat narażony jest na największe zniszczenia. Jeśli wymaga wymiany, to dobry sposób na to, by przy okazji podnieść stół o kilka centymetrów. Wystarczy po prostu wymienić blat na taki, który będzie właśnie o te kilka centymetrów grubszy.

Dodatkowe stopki

Jeśli podwyższamy drewniany stół, nasza sytuacja jest naprawdę dobra. Często możemy po prostu domontować do jego stóp niewielkie stopki z tego samego rodzaju drewna. Mogą one być kwadratowe, okrągłe lub inne – wszystko zależy od naszego gustu i stylu, w jakim został pierwotnie wykonany stół.

Po zakupieniu odpowiednich kawałków drewna upewnijmy się, że ma ono taki sam kolor i będzie pasowało do całości. Jeśli pasuje, to pozostaje już tylko je przymocować. Możemy zrobić to przy pomocy wiertarki lub kleju do drewna i mebli. Jeśli obawiamy się, że żaden z tych sposobów nie będzie wystarczająco trwały, możemy połączyć oba. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku bardzo dużych i bardzo ciężkich mebli.

Podnośniki do stołu

Ostatnia alternatywa nie wymaga od nas ani odrobiny kreatywności, będzie więc idealna dla osób, które lubują się w prostych rozwiązaniach. Okazuje się bowiem, że na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań, czyli tak zwanych podnośników do stołu.

Zakupić możemy je w różnych rozmiarach, dzięki czemu sprawdzą się zarówno wtedy, gdy chcemy minimalnie podwyższyć stół, jak i wówczas, gdy potrzebujemy zwiększyć jego wysokość o dobre kilkanaście centymetrów.

Co niezwykle istotne, podnośniki takie występują obecnie we wszystkich kolorach oraz wykonywane są z najróżniejszych materiałów. Bez trudu znajdziemy tak podnośniki wykonane z litego drewna, jak i stalowe lub metalowe. Zdarzają się także takie wykonane z tworzyw sztucznych. Możemy zakupić więc takie, które będą zgrywały się idealnie z naszym stołem lub przeciwnie – przy pomocy kontrastującego podnośnika zmienić design stołu.