Jak oszczędzać? – skuteczny poradnik dla niedoświadczonych

Dzisiejszy świat jest wyjątkowo nieprzyjazny osobom, które nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy. Nie dość bowiem, że rynek jest przepełniony różnego rodzaju towarami, które kuszą i zachęcają do zakupu, to jeszcze każdy z nich jest stosunkowo drogi – w szczególności biorąc pod uwagę stale rosnącą inflację w naszym kraju oraz zarobki przeciętnego Polaka. Oszczędzanie z jednej strony wydaje się być trudne – z drugiej jednak mamy sporo sposobów właśnie na nie. Kupony promocyjne online, gazetki reklamowe, akcje promocyjne pokroju “Black Friday” – jest tego naprawdę mnóstwo. Od czego jednak zacząć bycie oszczędnym?

Oszczędzanie – od czego je zacząć?

Podstawą w oszczędzaniu jest odpowiedni plan na nie. Wielu ludzi popełnia błąd nie posiadania takowego, zamiast sporządzania go decydując się na mnóstwo wyrzeczeń i po prostu kupowanie produktów tańszych, mniej wartościowych, a często też wystarczających na krócej (zwłaszcza w przypadku żywności). Znacznie lepiej jest rozpisać swoje wydatki, nawet na prowizorycznej karteczce i zastanowić się, gdzie można szukać w nich oszczędności i gdzie po prostu wydaje się najwięcej. Spójrzmy przy tym na takie rzeczy, jak:

  • karnety i abonamenty – bardzo często wchodzimy w coś, co musimy opłacać co miesiąc. Abonament na telefon, karnet na siłownię, rata za telewizor. Być może warto którąś z tych rzeczy zredukować (albo po prostu nie wchodzić w coś “na raty”)?
  • odzież – każdy z nas lubi kupować ciuchy i robi to regularnie, choć nie zawsze w sposób do końca zaplanowany. Jeżeli już wybieramy się na tego typu zakupy, korzystajmy z kuponów promocyjnych online czy przeznaczmy na to z góry określony budżet;
  • żywność – to ona “zjada” najwięcej pieniędzy każdego miesiąca. Zrezygnujmy ze spontanicznych zakupów, zamiast tego udając się na te planowane. Zastanówmy się, czego potrzebujemy do obiadu, śniadania czy kolacji i co rzeczywiście musimy kupić. Ludzie wyrzucają mnóstwo jedzenia – nie bądźmy jednymi z nich, zwłaszcza, że prowadzi to do zwyczajnej straty pieniędzy;
  • kosmetyki i perfumy – nie każdy kosmetyk jest takim, po który musimy sięgać. Perfumy z kolei wystarczą nam jedne – nie kupujmy ich na zapas. Nie są czymś, co nagle przestanie być produkowane.

Co może pomóc nam w oszczędzaniu?

kody-promocyjne-atafOczywiście samo uszczuplenie wydatków nie jest jedynym sposobem na oszczędzenie. Zakupy można również zoptymalizować, oszczędzając na tym, co rzeczywiście się kupuje. Wspomnieliśmy już o czymś takim, jak kupony promocyjne online – są one doskonałym przykładem takiego “pomocnika” w oszczędzaniu, ale tylko wtedy, gdy wykorzystamy je do zakupu rzeczy, którą i tak byśmy kupili. Podobnie ma się sprawa z gazetkami promocyjnymi – niejednokrotnie nie wiemy, że dana rzecz jest konkretnego dnia w promocji, a do sklepu udajemy się nazajutrz, kupując ten sam produkt dwa razy drożej. Śledzenie aktualnych promocji może być naszym ogromnym sprzymierzeńcem, jeśli będziemy to robić regularnie. Warto brać udział również w wyprzedażach i akcjach promocyjnych popularnych sieciówek – w ich trakcie często można dorwać produkty pełnowartościowe, pochodzące na przykład z zeszłorocznej kolekcji. Do czasu, gdy nie jesteśmy fanatykami mody czy nie musimy mieć zawsze najnowszej elektroniki, bardzo na nich skorzystamy.

Zobacz koniecznie:

Pamiętajmy jednocześnie, by z czegoś takiego, jak kupony promocyjne online czy innego rodzaju przeceny narzucają pewne wymagania korzystać z rozsądkiem, zawsze zapoznając się z warunkami udziału w promocjach. Często wymagają od nas na przykład wydania 200 złotych celem otrzymania rabatu czy kupienia co najmniej kilku produktów. Nie dajmy się złapać na tę sztuczkę marketingową i po prostu nie kupujmy rzeczy, których bez promocji w życiu byśmy nie kupili. Korzystajmy z promocji, ale tylko wtedy, gdy jest nam z nimi po drodze.

W oszczędzaniu pomogą nam również drobne detale. Idąc do sklepu spożywczego zabierajmy ze sobą własną torbę – nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, ile w ciągu roku jesteśmy w stanie wydać właśnie na plastikowe siatki. Jeżeli mamy sklep blisko, nie jedźmy do niego samochodem – podobnie ma się sprawa z pracą. Porzucajmy go na rzecz roweru lub spaceru. Nie dość, że wyjdzie nam to na zdrowie to jeszcze zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy. Nie wydawajmy też pieniędzy na coś, czego nie musimy mieć. Jeśli nasz telefon działa, nie kupujmy nowego – nawet jeśli ten jest bardziej kuszący pod względem funkcjonalności.

Podsumowanie

Choć, jak już wspomnieliśmy wcześniej, oszczędzanie jest w dzisiejszych czasach ciężkie, zwłaszcza korelując zarobki przeciętnego Polaka z ceną produktów na półkach sklepowych i tym, jakie jest zapotrzebowanie na nie, jest też czymś bardzo pożądanym. Aby dobrze je “ugryźć”, należy podejść do niego  stopniowo, nie rzucając się na głęboką wodę i nie rezygnując z wszystkiego, co daje przyjemność, a kosztuje. Zamiast tego warto sięgnąć po takie rzeczy, jak kupony promocyjne online czy zacząć przebierać w okazjach, przecenach i wyprzedażach. Oszczędności przyjdą same wraz ze wzrostem naszej świadomości związanej z tym, ile wydajemy na konkretne produkty.