Hale namiotowe w przemyśle

Hale namiotowe wykorzystywane są w różnych sytuacjach zarówno w przemyśle jak i w rolnictwie. Często używane są też przez osoby prywatne, np. do organizowania dużych imprez, wesel oraz przez organizatorów koncertów i innych imprez masowych. W dzisiejszym tekście przybliżymy zastosowanie hal przemysłowych. Skupimy się na tym. jak są one skonstruowane oraz zastanowimy, czy warto decydować się na takie rozwiązanie.

Kilka słów o budowie hali namiotowej

Najczęściej szkielet hali https://www.nowhal.pl buduje się ze stali lub z aluminium. Ten pierwszy materiał stosowany jest głównie w halach rozkładanych tymczasowo. Jeśli planujemy postawienie hali namiotowej całorocznej, powinniśmy zdecydować się na szkielet wykonany ze stali. Jeśli chodzi o podłoże, to hale namiotowe rozłożyć można niemal na każdej powierzchni (oczywiście powinna być ona wypoziomowana). Aby zwiększyć stabilność konstrukcji, stosuje się specjalne systemy obciążenia; zaliczamy do nich np. balast podłogowy czy obciążenie balastowe przesuwane na szynach. Wybierając rozwiązania dla przemysłu, należy też wybrać odpowiednie poszycie hali namiotowej. Na rynku jest dostępnych wiele opcji, np. blacha trapezowa, płyty warstwowe czy materiał PCV. Aby hala namiotowa była w pełni funkcjonalna, powinna być zaprojektowana z uwzględnieniem każdego szczegółu. Dopiero taka staranność jest w stanie zagwarantować długotrwałe użytkowanie oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni.
Ważną kwestią jest oczywiście odpowiednie zaplanowanie podjazdu. Ułatwi to nam pracę, załadunek i rozładunek produktów. Wybierając konkretne rozwiązanie musimy też zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja została właściwie zabezpieczona przed korozją. Szanowani producenci hal namiotowych podają takie informacje. Często też ich produkty posiadają różnego rodzaju certyfikaty i atesty.

Wykorzystanie hal namiotowych w przemyśle

Pierwszym skojarzeniem z pewnością jest dodatkowa przestrzeń magazynowa. Trudno się temu dziwić, ponieważ to właśnie to zastosowanie cieszy się największą popularnością. Jeśli hala została właściwie zaprojektowana, to równie dobrze może pełnić jeszcze jedną funkcję, a mianowicie może być pomieszczeniem produkcyjnym. Warto pamiętać, że decydując się na takie zastosowanie hali namiotowej, musimy wziąć pod uwagę przepisy BHP dotyczące wielkości hali, odpowiedniego oświetlenia oraz właściwej temperatury. Hale namiotowe wykorzystywane jako pomieszczenia produkcyjne zazwyczaj mają stacjonarny charakter, tzn. rozkładane są na dłuższy czas. Takie konstrukcje można więc zaplanować z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych dla pracowników udogodnień; zaliczyć można do nich tak podstawową kwestie jak strefy sanitarno-higieniczne czy pomieszczenie socjalne.

Dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie hali namiotowej w przemyśle

Mówiąc o zaletach hal namiotowych https://www.nowhal.pl/nowhal/ należy wspomnieć o ich uniwersalnym zastosowaniu. Wykorzystywane są przez niemal wszystkie gałęzie przemysłu. Wynika to z faktu że pod dachem takich hal można przechowywać i magazynować różnego rodzaju produkty. W zależności od tego, jak przygotujemy przestrzeń hali, możemy wykorzystywać ją zarówno do przechowywania dóbr wymagających specyficznych warunków (np. konkretna temperatura wilgotność), jak też do przechowywania mniej wymagających dóbr na przykład sprzętów przemysłowych.

Kolejną zaletą jest możliwość rozszerzenia przestrzeni do magazynowania w zależności od naszych aktualnych potrzeb. Hale namiotowe do rozwiązania które można szybko złożyć i rozłożyć. Idealnie sprawdzają się więc w sytuacji, kiedy pojawia się wzmożony, sezonowy ruch i potrzebujemy doraźnie zwiększyć przestrzeń do magazynowania produktów. Tradycyjna rozbudowa wiąże się z utrudnieniami – kosztuje czas oraz pieniądze. Może też na pewien okres sparaliżować funkcjonowanie reszty magazynu. W przypadku hali namiotowej jest inaczej. Niezależnie od codziennej działalności możemy zdecydować się na postawienie takiej konstrukcji. Nie jest to czasochłonny proces. Dodatkowo, jeśli nasze zapotrzebowanie wróci do normy, możemy taką halę złożyć.

Do zalet hal namiotowych należy zaliczyć też fakt, że zapewniają doskonałą ochronę towarów przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Dla użytkowników korzystna jest również możliwość swobodnego decydowania o gabarytach hali – na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji, od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów szerokości i długości. Ogromną zaletą jest też modułowość konstrukcji, która pozwala przy każdym rozkładaniu hali określać, jakiej wielkości aktualnie będziemy potrzebować. Warto zdawać sobie też sprawę z jeszcze jednego plusa takiego rozwiązania, a mianowicie – stawiając halę namiotową czeka nas dużo mniej formalności niż gdybyśmy zdecydowali się na postawienie budowli. Wynika to z faktu, iż w świetle prawa budowlanego hala namiotowa jest obiektem tymczasowym, a nie tradycyjnie pojmowaną nieruchomością. Aby wszystko odbyło się w pełni legalnie, postawienie konstrukcji powinno być zgłoszone odpowiednim organom – w starostwie powiatowym lub w urzędzie miejskim.