Dom dla seniorów – o co warto zadbać?

Nigdy nie jest za późno by spełnić marzenie o własnym, wymarzonym domu – tym, na który czekaliśmy całe nasze dotychczasowe życie. Posiadanie własnego domu z ogródkiem, w ulubionej dzielnicy miasta lub na urokliwej wsi warte jest niemałego zachodu. Jeśli jednak tylko istnieje taka możliwość – warto się trochę natrudzić, by stworzyć dom, który umili nam codzienne funkcjonowanie, niezależnie od wieku.

Zalety własnego domu

Wydawać by się mogło, że w pewnym wieku lepiej zdecydować się na mieszkanie w bloku, najlepiej w centrum miasta, blisko wszelkich udogodnień. Jednak nie oszukujmy się – żyjemy w XXI wieku. Nikt nie mówi o budowie domu w jakimś odległym zakątku, w którym brakuje zasięgu, nie mówiąc już o sklepie spożywczym. Bliskość do najpotrzebniejszych punktów nie stanowi problemu nawet na obrzeżach dużego miasta czy też w niewielkim miasteczku. Własny dom zapewnia natomiast, to co niezastąpione – spokój i prywatność. Te dwa aspekty docenia się najbardziej dopiero po wielu latach. Właśnie dlatego domek jest idealnym pomysłem dla seniora http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-dla-seniora-szczecin.

Cisza, indywidualność i możliwość goszczenia w swoich skromnych progach najbliższych – te aspekty z pewnością przemawiają za budową domu. Na to nie można być “za starym”.

Dom dla seniorów – kupić czy budować?

 

Dom dla seniorów powinien w pełni spełniać oczekiwania przyszłego mieszkańca. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy będzie on nowo wybudowany czy kupiony. Chodzi tylko o to, by spełniał wszystkie konieczne wymogi. W zależności od preferencji, można zdecydować się na zakup klasycznego, małego domku w stylu tradycyjnym lub od podstaw wybudować bardziej nowoczesną konstrukcję. W obecnych czasach postawienie niewielkiego domku trwa naprawdę krótko, o ile tylko rozpocznie się budowę w odpowiedniej porze roku. Jedynym ograniczeniem są zatem kwestie finansowe, które w tym drugim przypadku mogą być bardzo obciążające.

Dom dla seniorów – na co warto zwrócić uwagę?

 Dom dla seniorów powinien być przede wszystkim jak najwygodniejszy. Powinien odpowiadać wszystkim przyzwyczajeniom starszego mieszkańca, by nie utrudniać mu codziennego funkcjonowania. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

  • niewielki metraż – weźmy pod uwagę to, ile czasu i wysiłku wymaga utrzymanie domu w odpowiednim stanie. No właśnie… Dom dla seniorów powinien być możliwie jak najmniejszy. Tutaj nie potrzeba mnóstwa przestrzeni i przestronności. Wystarczy kilka podstawowych pomieszczeń, które z pewnością zapewnią wystarczającą wygodę starszemu człowiekowi.
  • jedno piętro – jest to co prawda kwestia indywidualna, ale dla bezpieczeństwa warto decydować się raczej na domy jednopiętrowe. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrze byłoby, gdyby pomieszczenia, w których starsza osoba spędza najwięcej czasu, znajdowały się na parterze.
  • łazienka z udogodnieniami – co prawda “udogodnienia” to bardzo obszerny temat, jednak chodzi przede wszystkim o stosunkowo dużą przestrzeń i praktyczność. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wybrać wannę zamiast prysznica.
  • dobry zasięg – to już zupełnie inna, ale nie mniej ważna kwestia. O ile w miastach, nie będzie to żaden problem, o tyle na wsi bywa z tym różnie.
  • własny, ulubiony kąt – starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia i upodobania. Przeprowadzka nie powinna ich zakłócać – przecież mieszkanie w nowym domu ma być nagrodą, a nie wyzwaniem czy niedogodnością. Warto zatem wykorzystać część ulubionego wyposażenia z poprzedniego mieszkania.

Dom dla seniorów – otoczenie

Poza podstawowymi potrzebami, dotyczącymi konstrukcji domu, dom dla seniorów powinien znajdować się w sprzyjającej lokalizacji. Nie chodzi tutaj o bliskość sklepu spożywczego – tego typu problemy każdy rozważy indywidualnie. Domek powinien natomiast stanąć w miejscu stosunkowo mało oddalonym od innych – seniorzy potrzebują przecież kontaktów z sąsiadami, a kto wie? Może w ten sposób uda zawrzeć się nowe, trwałe znajomości? Warto, aby dom znajdował się w okolicy przystosowanej do poruszania się pieszo. To oraz przyjemne, spokojne otoczenie, powinny niezwykle skutecznie zachęcać do porannych lub popołudniowych spacerów.

Dom dla seniorów https://www.wiejskieklimaty.net/oferta/ powinien posiadać ogród. Jego wielkość zależy od preferencji. Jeżeli ktoś jest w stanie o niego zadbać – może być większy. Niemniej jednak, taki własny zielony kącik przysłuży się każdemu, niezależnie od wieku. Warto, aby dom posiadał także taras. Znowu chodzi o zapewnienie jak najlepszych warunków do odpoczynku i odprężenia. Bo kto nie marzy o popołudniowej kawie na tarasie we własnym ogrodzie. Takie chwile będą niezwykle cenne szczególnie dla kogoś, kto całe życie mieszkał w bloku i nie miał własnego kąta.

Odważ się na duże kroki niezależnie od wieku!

Niezależnie od wieku, zawsze należy o siebie dbać. Jeśli całe życie oddałeś komuś – rodzinie, dzieciom, pracy – to właśnie teraz jest moment, aby znaleźć czas dla siebie! Własny dom to idealna możliwość, która przyniesie dużo spokoju i prywatności. Jednocześnie codzienne obowiązki związane z utrzymaniem ogólnych porządków z pewnością bardzo pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.