Dlaczego wpadamy w alkoholizm?

Dlaczego wpadamy w alkoholizm?

Dlaczego wpadamy w alkoholizm? Jednym z podstawowych wczesnych sygnałów ostrzegawczych alkoholizmu jest używanie alkoholu do radzenia sobie ze stresującymi czynnikami życiowymi, takimi jak problemy finansowe, problemy w związkach, codzienny stres, smutek lub inne negatywne emocje. Chociaż nie ma nic złego w okazjonalnym piciu alkoholu w celach towarzyskich, problem pojawia się, gdy zaczynasz używać alkoholu jako magicznego środka, aby poradzić sobie ze stresującymi wydarzeniami lub emocjami w życiu.

W miarę jak coraz bardziej polegasz na alkoholu, aby przetrwać trudne chwile, może się okazać, że coraz bardziej skupiasz się na następnym drinku, myśląc: “jeśli uda mi się przetrwać ostatnie dwie godziny w pracy, będę mógł pójść prosto do baru i poczuć ulgę”. Możesz nawet racjonalizować swoje rosnące nawyki związane z piciem, wmawiając sobie, że masz po prostu kilka ciężkich dni, że picie nie jest aż tak wielkim problemem, albo że jeśli nie będziesz się upijać każdej nocy, nic ci nie będzie. Leczenie uzależnień od alkoholu jest wówczas niezbędne. Odwyk alkoholowy może pomóc uzależnionemu powrócić na właściwe tory. Skuteczność terapii alkoholowej zależy od stopnia zaangażowania osoby uzależnionej.

Wczesne stadium alkoholizmu

We wczesnym stadium alkoholizmu twoi przyjaciele, współpracownicy, a nawet członkowie rodziny mogą nie zdawać sobie sprawy, że twoje nawyki alkoholowe stają się coraz bardziej niebezpieczne, a ty sam prawdopodobnie nadal zaprzeczasz, że alkohol stopniowo staje się siłą kontrolującą twoje życie. Na tym etapie stopniowo przyzwyczajasz się do picia większych ilości alkoholu z niewielkim lub żadnym skutkiem. Możesz nadal funkcjonować wystarczająco dobrze, pomimo intensywnego picia, i coraz bardziej skupiasz się na tym, by zdobyć kolejnego drinka. Wywołane alkoholem zaniki pamięci są również częstą częścią tego etapu i mogą powodować utratę dużej ilości czasu, np. kilku godzin lub nawet całego dnia. Podczas tych zaników możesz nie pamiętać, dokąd poszedłeś, co robiłeś i z kim byłeś, co może mieć bardzo szkodliwe konsekwencje fizyczne i psychiczne. Ośrodki odwykowe dla alkoholików wskazują, iż zaniki związane są z nieświadomością spowodowaną zbyt dużą ilością alkoholu.

Zobacz koniecznie ośrodki odwykowe dla alkoholików https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/

Kolejny etap alkoholizmu

Kiedy inni zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że możesz mieć problem z piciem, Ty również zaczynasz zdawać sobie z tego sprawę, chociaż nadal możesz temu zaprzeczać. Zaczynasz ukrywać swoje nawyki związane z piciem przed przyjaciółmi i członkami rodziny, doprawiasz kawę lub napoje gazowane alkoholem, ukrywasz puste butelki w całym domu i kłamiesz na temat swojego miejsca pobytu, kiedy wychodzisz z domu. Na tym etapie rozwoju uzależnienia od alkoholu, prawdopodobnie masz również poważne objawy odstawienia, kiedy efekty działania alkoholu się wyczerpują, pozostawiając uczucie mdłości, drżenia, niepokoju, potu i niemożności zaśnięcia. W trzecim etapie rozwinęło się pełne uzależnienie od alkoholu i prawdopodobnie dostrzegasz poważne fizyczne i emocjonalne konsekwencje, jakie ono przynosi. Może się zdarzyć, że masz całkowitą obsesję na punkcie picia i ciągle pijesz, myślisz o tym, kiedy wypijesz następnego drinka lub dochodzisz do siebie po wypiciu.

Wpływ alkoholu na codzienne funkcjonowanie

Dlaczego wpadamy w alkoholizm?
Dlaczego wpadamy w alkoholizm?

Powszechne jest uczucie, że potrzebujesz alkoholu, aby przetrwać dzień i możesz obudzić się z dreszczami, które można uspokoić tylko wysoką szklanką napoju alkoholowego. W tym momencie życie poza alkoholem wydaje się puste, a Ty tracisz zainteresowanie rzeczami, które wcześniej lubiłeś robić. Cierpisz na lęki, depresję i nie możesz zasnąć, jeśli nie wypijesz drinka przed snem. Twoi przyjaciele już z Tobą nie rozmawiają, ponieważ wyrzuciłeś ich wszystkich z domu po tym, jak skonfrontowali się z Tobą na temat Twoich nawyków alkoholowych.

Często izolujesz się i spędzasz dużo czasu samotnie, pijąc. W tym momencie alkohol zaczyna również negatywnie wpływać na twoje ciało pod względem fizycznym. Możesz częściej chorować (zwłaszcza na częste infekcje dróg oddechowych), a lekarz mógł Cię ostrzec przed uszkodzeniem wątroby lub trzustki. Najprawdopodobniej cierpisz również z powodu niedożywienia, ponieważ długotrwałe nadużywanie alkoholu może hamować zdolność organizmu do prawidłowego trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych. Kiedy stan twojego zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego pogarsza się, zdajesz sobie sprawę, że masz problem, ale czujesz, że jest już za późno, by uzyskać pomoc. Alkohol całkowicie zawładnął twoim życiem i nie jesteś pewien, czy kiedykolwiek mógłbyś z niego powrócić.

Zobacz więcej: wszywka alkoholowa w Poznaniu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/.

Końcowe stadium alkoholizmu

Jeśli dana osoba osiągnęła końcowe stadium alkoholizmu, oznacza to, że alkohol całkowicie zawładnął jej życiem. W tym momencie, jeśli on lub ona próbuje rzucić alkohol na własną rękę, może cierpieć poważne lub zagrażające życiu objawy odstawienia alkoholu, które mogą obejmować halucynacje. Delirium jest jednym z najpoważniejszych skutków odstawienia alkoholu i może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone przez profesjonalnego lekarza. Końcowe stadium alkoholizmu jest bardzo nieprzyjemne i ludzie mają tendencję do tracenia nadziei po latach cierpienia.

Jednak nigdy nie jest za późno, aby wyleczyć się z alkoholizmu i jest możliwe, aby stać się trzeźwym, nawet po latach ciężkiego nadużywania alkoholu. Ktoś, kto jest poważnie uzależniony od alkoholu i doświadcza tych objawów końcowego stadium alkoholizmu będzie potrzebował profesjonalnej pomocy, aby przezwyciężyć swoje zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Często pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest program detoksu medycznego. Terapia alkoholowa zamknięta w ośrodku dla osób uzależnionych od alkoholu może być ostatnią deską ratunku.