Waporyzacja staję się coraz popularniejsza, zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Stanowi…

Dlaczego wizyty u okulisty dziecięcego są tak ważne?
Oczy są złożonym organem, w którym odbija się dusza ludzka, a otaczający świat odciska się na jej siatkówce. Impulsy nerwowe przenoszą informację wzrokową do mózgu i jest to uproszczony obraz mechanizmu widzenia. W dzieciństwie, gdy dziecko nie ma doświadczenia społecznego, otrzymuje większość informacji na temat otaczającego go świata wzrokiem. Dlatego zmniejszenie ostrości wzroku u dziecka może powodować opóźnienie jego rozwoju psychomotorycznego. Dlatego tak ważne jest, aby od dzieciństwa odwiedzać specjalistę od oczu dzieci – okulistę.
Kim jest okulista dziecięcy?
Okulista dziecięcy to lekarz zajmujący się korekcją różnych wad wzroku i leczeniem chorób oczu dowolnej natury. Specjalista prowadzi diagnostykę, leczenie i zapobieganie chorobom narządu wzroku u dzieci. Za pomocą dodatkowych metod diagnostycznych lekarz określa ostrość wzroku, stan siatkówki, soczewki, identyfikuje błędy refrakcji i diagnozuje jaskrę. W razie potrzeby okulista dziecięcy przeprowadza chirurgiczne leczenie patologii narządów wzroku u dzieci. Ponadto wysłucha wszystkich skarg, zbada objawy i czas trwania choroby, cechy rozwoju, przeszłe choroby.
Okulista dziecięcy przeprowadzi:
- Leczenie zeza
- Leczenie krótkowzroczności
- Leczenie nadwzroczności
- Leczenia niedowidzenia
- Komputerową diagnostykę widzenia.
Okulista dziecięcy diagnozuje i leczy choroby oczu u dzieci od niemowlęctwa do 18 roku życia. Profilaktyczne badanie jest konieczne u dziecka w wieku 1 roku, a następnie, co roku. Rodzice mogą dowiedzieć się o zaburzeniach wzroku u dziecka nie tylko na podstawie skarg, ale także na podstawie znaków pośrednich:
- Podczas czytania dziecko trzyma książkę bardzo blisko oczu
- Skarży się na ból głowy, zwłaszcza, jeśli musi spojrzeć w dal
- Pomija niektóre słowa podczas czytania na głos
- Dziecko ma nieprawidłowe pismo, słowa znajdują się w dużej odległości od siebie
- Często mruga i przeciera oczy.
Kiedy zgłosić się z dzieckiem na pierwszą wizytę do okulisty?

okulista dziecięcy
Dziecko musi przejść pierwsze zaplanowane badanie w wieku 2 miesięcy. To w tym okresie lekarz sprawdza ostrość wzroku, ocenia pozycję oczu, określa zgodność umiejętności wzrokowych dziecka z normami wieku. Trzeba pamiętać, że konieczne jest badanie okulistyczne dziecka po 2 miesiącach, aby wykluczyć wrodzone choroby oka i aparatu wzrokowego, które obejmują zaćmę, jaskrę, uszkodzenie siatkówki i nerwu wzrokowego itp.
Jeśli dziecko urodziło się przed 34-35 tygodniem, należy udać się do lekarza w wieku 1 – 1,5 miesiąca i regularnie raz na 1-2 tygodnie (w zależności od wyników pierwszego badania i ogólnego stanu dziecka), aby poddać je badaniom. Wcześniaki mają ryzyko rozwoju różnych chorób oczu, dlatego szczególnie ważne jest ciągłe monitorowanie stanu dziecka i jeśli to konieczne, zapewnienie kompetentnej pomocy w odpowiednim czasie.
Jakie są objawy schorzeń okulistycznych u dzieci?
Duża liczba patologii okulistycznych jest zdiagnozowana we wczesnym wieku, zwykle podczas rutynowego badania. Ale po obserwowaniu dziecka rodzic sam jest w stanie zauważyć, czy dziecko ma jakiś problem.
Dziecko potrzebuje konsultacji okulistycznej, jeśli:
- Oczy mają różne średnice
- Podejrzenie, że nie widzi dobrze lub wcale nie widzi
- Pojawiły się jakiekolwiek zmiany widzenia: skargi na podwójne widzenie lub zniekształcenie przedmiotów, dziecko zaczęło słabo widzieć o zmierzchu lub w ciągu dnia
- Wydzielina z oczu, obserwuje się łzawienie
- Pojawia się światłowstręt
- Zaczerwienienie twardówki
- Dziecko skarży się na ból oczu, swędzenie i pieczenie
- Obrzęk powiek.
Jeśli rodzic zauważy, że dziecko ciągle trze lub mruży oczy, ma wyraźnego zeza jest to wskazanie, aby natychmiast udać się na spotkanie z okulistą dziecięcym. Im wcześniej zostanie zidentyfikowana przyczyna zmian, tym bardziej skuteczne będzie leczenie. Jeśli dziecko ma obce ciało w oku lub doznało urazu oka w tym przypadku pilnie potrzebna jest pomoc okulisty. Jeśli dziecko nosi okulary, konieczne jest sprawdzenie zgodności soczewek z ostrością wzroku 1-2 razy w roku.
Już na pierwszej wizycie okulista przeprowadzi pełną diagnostykę widzenia:
- Zewnętrzne badanie oczu
- Sprawdzi ostrość wzroku
- Przeprowadzić testy, aby uniknąć zeza
- Bada dno oka za pomocą oftalmoskopu
- Bada pole widzenia
- Sprawdzi widzenie obuoczne
- W razie potrzeby badanie przedniej komory oka i ciała szklistego przeprowadza się za pomocą lampy szczelinowej
- Postawić diagnozę (wstępną lub końcową).
Na podstawie wyników badania okulista zaleca skuteczne i bezpieczne leczenie. Każdy program leczenia jest tworzony indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie cechy ciała dziecka, jego wiek i powiązane choroby różnych narządów i układów. Zaawansowany technologicznie sprzęt, kompetencje lekarzy i odpowiednie podejście pozwalają prowadzić skuteczne leczenie różnych chorób narządów wzroku u dzieci. Leczenie chirurgiczne na oddziałach okulistyki dziecięcej polega na zastosowaniu najnowocześniejszych metod chirurgii laserowej. Okuliście preferują również małoinwazyjne techniki chirurgiczne mające na celu nie tylko odzyskanie ostrości wzroku małego pacjenta, ale także jego szybką rehabilitację i powrót do normalnego stylu życia.