Kredyt konsolidacyjny to finansowy produkt zaprojektowany w celu połączenia kilku istniejących zobowiązań w jedno, nowe.…
Czy stomatolog i dentysta to ta sama profesja?
Czy stomatolog i dentysta to ta sama profesja? Oczywista różnica pojawia się już w nazewnictwie, choć oba wyrazy kojarzą nam się zazwyczaj z tym samym – „lekarzem zębów”. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej etymologii tych słów odkryjemy, że ich pierwotne pochodzenie niesie ze sobą inne znaczenie. I tak słowo stomatolog wywodzi się z języka greckiego, gdzie „stoma” oznacza „usta” a „logo” naukę. Z drugiej strony, słowo dentysta swoje korzenie wywodzi z języka łacińskiego, dokładniej ze słowa „dens” oznaczającego ząb. I to by było na tyle w kwestii różnic między nimi.
Skąd więc takie nazewnictwo?
Jest to kwestia rozwiązań prawnych, które zostały poczynione celem wstąpienia do Polski do Unii Europejskie. W 2002 roku ujednolicono przepisy prawne, zgodnie z unijnymi wymaganiami. Wskutek tego, wszystkie osoby, które ukończyły specjalistyczne studia po tej dacie, otrzymały tytuł lekarza dentysty. Osoby, które ukończyły studia przed tą datą nadal mają prawo posługiwania się tytułem lekarza stomatologa. Jeśli więc w gabinecie lekarskim zobaczymy obok siebie dwie tabliczki, jedną z napisem 'lekarz stomatolog’, a drugą z napisem 'lekarz dentysta’, nie musimy się obawiać o to, że jeden z nich zajmie się naszym uzębieniem lepiej, a drugi gorzej. Aczkolwiek, jeśli chodzi o to, w jaki sposób należy zwracać się do obydwu lekarzy, by nie popełnić tzw. gafy warto posługiwać się używanym przez nich tytułem i nie stosować ich zamiennie, ze względu na szacunek do ich profesji.
Jak często należy odwiedzać stomatologa?
Regularne badania to podstawa dbania o własne zdrowie. Najgorszym możliwym błędem jest odbycie wizyty w momencie, kiedy ból staje się nieznośny bądź cierpimy z powodu innych uporczywych objawów. Wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz do roku. Jeśli podczas takiej wizyty stomatolog wykryje problem, jest duża szansa, że jego stan nie będzie jeszcze zaawansowany dzięki czemu oszczędzimy sobie dawki bólu oraz dodatkowych wydatków.
Najnowszy trend – stomatologia estetyczna
Jest to odłam gałęzi medycyny zajmujący się wyglądem zębów. Nie zawsze wymagają one leczenia, pomimo tego zabiegi wykonuje się, celem ulepszenia wyglądu naszego uśmiechu. Lekarz stomatolog wyspecjalizowany w stomatologii estetycznej pomaga nam ocenić estetykę naszych zębów, a następnie proponuje nam możliwe do zastosowania rozwiązania, które jego zdaniem będą najbardziej efektywne. Możliwości jest tu mnóstwo. Taki lekarz stomatolog może pomóc każdemu, kto z jakiegokolwiek powodu nie jest zadowolony ze swojego uśmiechu. Bez względu na to, czy chodzi o miejscowe przebarwienia, czy chęć wybielenia całych zębów czy ich odkamienianie.
Czy istnieją jakieś przeciwskazania?
Oczywiście, choć jest ich niewiele. Część z nich to: ciąża, zły ogólny stan zdrowia, okres karmienia piersią, wiek poniżej 16 lat lub alergia. Poza tym zabiegi te są dostępne dla każdego.
Niestety takie zabiegi nie są refundowane z funduszu NFZ, który przeznaczony jest tylko na te podstawowe. Wyjątek stanowi odkamienianie, które bezpłatnie wykonać można raz do roku. W prawdzie nie należy ono do zabiegów stomatologii estetycznej, aczkolwiek jeśli zostanie wykonane metodą piaskową, efekt zabiegu powinien przynieść wyraźne rozjaśnienie zębów i pozbycie się przebarwień.
Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej wykonuje się w gabinetach stomatologii estetycznej.
Jeśli pójść o krok dalej, najnowszym trendem „z górnej półki” są tzw. „grillz” – nakładki na zęby. Zazwyczaj wykonane są ze złota lub platyny. Mogą być także posrebrzane, grawerowane czy wysadzane szlachetnymi kamieniami. Zazwyczaj cieszą się one popularnością wśród muzyków i modelek, a ich ceny sięgają rzędu setek tysięcy dolarów.
Wraz z rozwojem nauki, postępem technicznym i technologicznym rozwijają się także i usługi. Bo medycynę estetyczną można zaliczyć raczej do sektora usług niż pomocy medycznej. Do nie tak dawna różniące się od siebie zawody dziś, w świetle prawa, stoją na równi. By pozyskać więcej klientów, ale i też pomagać ludziom niezadowolonym ze swojego wyglądu, być może posiadającym kompleksy na punkcie swojego uśmiechu rękę w ich stronę wyciągają specjaliści.
Zabiegi z tego zakresu są stosunkowo tanie, a ich efekty mogą zaprocentować korzystnie także dla zdrowia psychicznego osoby, która się na nie zdecyduje. Oczywiście jeśli pragniemy się bardzo wyróżnić z tłumu możemy popuścić wodzę fantazji. Bez względu na to, czy chcemy aby nasz uśmiech był naszą wizytówką czy chcemy po prostu zadbać o zdrowie, regularne wizyty u stomatologa czy dentysty to podstawa zdrowej rutyny. W dzisiejszych czasach wszystkie wykonywane zabiegi są praktycznie bezbolesne, gdyż do tych bardziej wymagających stosuje się znieczulenie. Ponadto szereg podstawowych zabiegów może zostać przeprowadzony na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto więc skorzystać z takiej okazji i cieszyć się zdrowym, pięknym uzębieniem, gdyż będziemy z nim do końca życia. Śmiech to zdrowie, nie oszczędzajmy więc sobie dobrych chwil ani dobrego samopoczucia.