Agencja pracy - pośrednictwo pracy

Agencja pracy – pośrednictwo pracy

Od kilku już lat w Polsce sprawnie działają agencje pracy. Są to prywatne firmy, które stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących pracy, jak również i dla tych, którzy ludzi do pracy potrzebują. Taka opcja pracy tego typu firm opiera się na tak zwanym leasingu personelu. Jest to wszystko regulowane ustawą z 9.7.2003 roku o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, która obowiązuje od 1.1.2014 roku. To właśnie ona określa, jak zatrudniać pracowników tymczasowych, jakie są zasady kierowania tych pracowników do wykonywania odpowiedniego rodzaju pracy.

Jak wygląda kwestia zatrudnienia przez agencję dawniej?

Forma zatrudnienia pracowników, jaką oferuje każda agencja pracy – pośrednictwo pracy, znacząco zmieniła się na przestrzeni lat. Jeszcze przed obowiązującą ustawą i regulacjami ustawowymi, firmy takie zatrudniały pracowników, ale miało to miejsce na nieco innych zasadach. Wcześniej taka forma zatrudnienia obejmowała przede wszystkim dużą liczbę osób, które były kierowane do jednej, konkretnej firmy, do takich pracodawców, którzy w konkretnym sezonie potrzebowali pracowników. I tak dla przykładu, firma X miała w okresie letnim duże zapotrzebowanie na dodatkowe pary rąk do pracy, co było związane z produkcją zwiększonej ilości towaru. Nie opłacało się jej zatrudniać ludzi na umowę, gdyż była to praca na jakieś trzy, cztery miesiące. Sam proces rekrutacji trwałby długo, a do tego nikt nie szukałby formy zatrudnienia poprzez umowę na kilka miesięcy. Wobec tego firma zgłaszała się do agencji pracy, podawała oczekiwania względem kandydatów i ilość osób, jaka jest jej potrzebna. Dana agencja pracy – pośrednictwo pracy wyszukiwało pracowników i konkretną ich ilość wysyłało do danego pracodawcy. Tego typu agencje dawniej świadczyły usługi na rzecz firm, które funkcjonowały w Polsce, ale mogły być zarówno przedsiębiorstwami polskimi, zagranicznymi i międzynarodowymi. Z takimi osobami były zawierane umowy cywilnoprawne. Wraz jednak ze wzrostem zainteresowania takimi pracownikami tymczasowymi, każda agencja pracy – pośrednictwo pracy miało coraz większe zainteresowanie i wciąż rosnącą liczbę klientów, zarówno, jeśli w grę wchodzili pracownicy poszukujący pracy, jak również i firmy, które tych pracowników potrzebowali. I tak też powstałe uregulowanie prawne w tej właśnie kwestii

Jakie zmiany spowodowały uregulowania prawne?

Wiadomo, iż każda ustawa i każda regulacja prawna niesie za sobą określone ograniczenia i przepisy. Tak również było i w tym przypadku. Wprowadzono więc art. 298 /3 KP, który to odnosił się do określonych aspektów zatrudnienia. Nie dotyczyło to jednak wszystkich obszarów zatrudnienia i nie było to zbyt precyzyjne, dlatego też postanowiono wszystkie uregulować ustawowo. Pojawiła się więc owa ustawa z dnia 9,7 2003 roku, która to określała zasady zatrudniania pracowników właśnie poprzez takie pośrednictwo pracy i delegowanie danych osób do pracy u określonych pracodawców. Co więc dokładnie obejmuje taka regulacja prawna? Przede wszystkim określa charakter zatrudnienia tymczasowego i pokazuje, że dotyczy on trzech podmiotów. Mamy więc tutaj pracownika, który chce zacząć pracować, mamy pracodawcę, który szuka osób do pracy i jest agencja pracy – pośrednictwo pracy, które to zajmuje się zarówno szukaniem pracowników, jak również i formą ich zatrudnienia, wypłatą wynagrodzeń i całą papierologią. Specyficzne dla tej formy zatrudnienia jest to, że pracownik pracuje dla danej firmy, ale rozlicza go z wykonywanej pracy właśnie agencja, a nie konkretny przedsiębiorca. Taki charakter trójstronny cieszy się coraz większą popularnością i dziś stawia na niego coraz większa grupa odbiorców.

Zobacz również:

 

Wybór odpowiedniej agencji pracy

Rynek ukazuje nam wciąż nowe firmy, które działają jako agencje pracy i są pośrednikami między pracownikiem, a danym właścicielem firmy. W dużych miastach takich agencji jest coraz więcej, w wielu mniejszych miejscowościach również mamy z takimi pośrednikami pracy do czynienia. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że ludzie szukają czegoś, co zapewni im dostęp do pracy już, teraz, zaraz. Nie siedzą oni uwięzieni tylko w jednej firmie, nie boją się oni zmian i chętnie decydują się na nowości, gdy w grę wchodzi życie zawodowe. To wszystko sprawia, że często nie jest łatwo od razu znaleźć pracę marzeń i zmienić zatrudnienie w jeden dzień. Taka praca tymczasowa stanowi więc tutaj bardzo dobre rozwiązanie, które może być jak sama nazwa mówi tymczasową formą zatrudnienia, aby móc przez cały czas zarabiać. Jeśli dana agencja pracy – pośrednictwo pracy działa na najwyższym poziomie i może nam ona zaoferować najwyższą jakość usług, wówczas na pewno każdy jest w stanie otrzymać to wszystko, na czym tylko mogłoby mu zależeć i co jest dla niego najważniejsze. Zgłasza się więc on do danej agencji, ta przyjmuje zgłoszenie i już za chwilę deleguje osobę do konkretnej pracy. Wszystko działa bardzo szybko i z dużą skutecznością.

szwedzki